Spór o marszałka województwa. Część radnych PiS przeciw Kaczyńskiemu

Nie ma porozumienia w Prawie i Sprawiedliwości w sprawie wyboru marszałka województwa małopolskiego. Jak nieoficjalnie dowiedziało się Polskie Radio, wtorkowe spotkanie prezesa Jarosława Kaczyńskiego z działaczami partii w Krakowie nie przyniosło rozstrzygających decyzji w sprawie wyboru nowych władz województwa.

2024-06-19, 12:58

Spór o marszałka województwa. Część radnych PiS przeciw Kaczyńskiemu
Prezes PiS chce, żeby nowym marszałkiem województwa małopolskiego został poseł Łukasz Kmita. Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Prezes PiS chce, żeby nowym marszałkiem województwa małopolskiego został poseł Łukasz Kmita. Na kandydaturę nie chce zgodzić się część radych PiS w sejmiku. W kuluarach grożą oni nawet wystąpieniem z partii i założeniem własnego klubu. Pat w sprawie wyboru nowych władz regionu może oznaczać rozpad koalicji Zjednoczonej Prawicy i wcześniejsze wybory.

Sesja sejmiku, na której ma zostać wybrany pięcioosobowy zarząd, zostanie wznowiona w środę (19.06) o godz. 18.00. Działacze PiS chcą wykorzystać nadchodzące godziny na dalsze negocjacje, ale jak nieoficjalnie usłyszał reporter Polskiego Radia, jeżeli nie dojdzie do porozumienia, głosowanie zostanie przełożone na późniejszy termin.

Posłuchaj

Pat w wyborze nowych władz Małopolski może oznaczać rozpad koalicji Zjednoczonej Prawicy i wcześniejsze wybory. Relacja Pawła Pawlicy z Krakowa (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

Starcie frakcji wewnątrz PiS

Od dwóch miesięcy frakcje skupione wokół byłej premier Beaty Szydło i byłego wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego ścierają się o podział stanowisk w zarządzie województwa. O swoje interesy zabiegają też przedstawiciele Suwerennej Polski.

We wtorek reporter Polskiego Radia dowiedział się, jak może wyglądać skład Zarządu Województwa Małopolskiego. W kwestii kandydatury na stanowisko marszałka województwa od tygodni pełnego poparcia wewnątrz PiS nie mógł uzyskać kojarzony z Ryszardem Terleckim poseł Łukasz Kmita. Jednak Jarosław Kaczyński mianował posła nowym szefem lokalnych struktur partii, przy okazji odwołując Andrzeja Adamczyka, jednego ze swoich najbliższych współpracowników, i jasno wskazując tym samym, kto ma kierować zarządem województwa.

REKLAMA

Czytaj także:

W zamian dwa stanowiska wicemarszałków mają przypaść politykom związanym z Beatą Szydło: Łukaszowi Smółce i Witoldowi Kozłowskiemu. To dotychczasowy wicemarszałek i marszałek województwa. Pozostałe dwa miejsca w pięcioosobowym zarządzie mają przypaść Iwonie Gibas - byłej asystentce Beaty Szydło - i Ryszardowi Pagaczowi - politykowi sympatyzującemu z obozem byłego wicemarszałka Sejmu.

Suwerenna Polska z kluczowym znaczeniem


Powstałą po sporach wewnątrz PiS, polityczną układankę komplikują przedstawiciele Suwerennej Polski. Mają jeden, ale decydujący, głos w sejmiku i domagają się swojego przedstawiciela w pięcioosobowym zarządzie województwa.

REKLAMA

Jednak żadna z frakcji PiS nie chce zrezygnować na rzecz Suwerennej Polski z przysługujących im wg nich stanowisk. Partia Zbigniewa Ziobro w składzie zarządu województwa widzi byłego posła i członka Trybunału Stanu Piotra Saka.

Czytaj także:

W kwietniowych wyborach PiS uzyskało w Małopolsce ponad 40 proc. poparcia. Ma 21 mandatów w 39-osobowym sejmiku. Skład Zarządu Województwa wybierany jest bezwzględną liczbą głosów, dlatego głos Suwerennej Polski ma kluczowe znaczenie. Nowy Zarząd Województwa Małopolskiego musi zostać wybrany do 9 lipca. W przeciwnym razie rozpisane zostaną wcześniejsze wybory.

PiS po wyborach samorządowych w wyniku sporów o stanowiska straciło już władzę na Podlasiu.

REKLAMA

IAR/st/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej