Umowa UE z Ukrainą o transporcie drogowym przedłużona. Jest ważny zapis dla Polski

2024-06-20, 18:00

Umowa UE z Ukrainą o transporcie drogowym przedłużona. Jest ważny zapis dla Polski
Polska jest zadowolona ze zmian w umowie. Foto: Shutterstock/Michaelvbg

Umowa będzie obowiązywała do czerwca przyszłego roku. W nowych regulacjach jest klauzula bezpieczeństwa, która jest ważna dla Polski.

Przeciwko tej umowie protestowali przez wiele miesięcy polscy transportowcy na granicy z Ukrainą. Teraz jest zapis, że jeśli dojdzie do zakłócenia sytuacji w którymś z państw członkowskich, przepisy w tym kraju będą zawieszane.

- Zakłóceniom na rynkach w krajach frontowych mają zapobiec też inne bezpieczniki - poinformowała komisarz do spraw transportu Adina Valean. - Przewoźnicy muszą mieć przy sobie dokumenty zezwalające na przykład na przewóz międzynarodowy. Muszą też wykazać, że operacje bez ładunki są bezpośrednio związane z tranzytem lub operacją dwustronną - wyjaśniła unijna komisarz.

Polska zadowolona

Polska jest zadowolona ze zmian w umowie. Rzeczniczka ministerstwa infrastruktury Anna Szumańska powiedziała, że została spełniona większość postulatów Warszawy. Podkreśliła, że nowe zapisy wzmacniają mechanizmy kontrolne.

Posłuchaj

Adina Valean: przewoźnicy muszą mieć przy sobie dokumenty zezwalające na przykład na przewóz międzynarodowy. Muszą też wykazać, że operacje bez ładunku są bezpośrednio związane z tranzytem lub operacją dwustronną (IAR) 0:14
+
Dodaj do playlisty

Umowa, która wiele zmieniła

Unijno-ukraińska umowa została uzgodniona po raz pierwszy kilka miesięcy po napaści Rosji na Ukrainę - w czerwcu 2022 roku. Unia utworzyła wtedy tak zwane korytarze solidarnościowe, by pomóc Ukrainie w eksporcie przede wszystkim zboża po zablokowaniu przez Rosję portów na Morzu Czarnym. Choć teraz Kijów z części portów może ponownie korzystać, by eksportować swoje towary, to nadal unijne korytarze solidarnościowe są kluczowe dla dostaw na Ukrainę paliwa i pomocy humanitarnej.

Od czasu podpisania umowy Ukraina zwiększyła o dwie trzecie wartość eksportu do Unii. Według komisarz do spraw transportu to porozumienie przyniosło też korzyści unijnym krajom, które zwiększyły wielkości swoich przewozów na Ukrainę, w tym Polska.

Wiceminister infrastruktury Ukrainy Serhij Derkacz, który był w czwartek w Brukseli powiedział, że w przyszłości Kijów będzie dążyć do podpisania trwałego porozumienia transportowego między Unią a Ukrainą, by mogła się ona bardziej zintegrować z jednolitym rynkiem. Jednak najpierw, jak zastrzega Komisja, Ukraina musi spełnić unijne reguły.

Czytaj także:

IAR/Beata Płomecka/mr

Polecane

Wróć do strony głównej