Kierownictwo Kaspersky Lab objęte sankcjami. W tle współpraca ze służbami

Amerykański resort finansów ogłosił sankcje wobec członków zarządu i innych osób z kierownictwa firmy Kaspersky Lab, producenta znanego programu antywirusowego, w związku ze współpracą tego przedsiębiorstwa z rosyjskim wojskiem i służbami. Na listę sankcyjną trafiło 12 osób, w tym dyrektorzy, członkowie zarządu i inne osoby pełniące kierownicze funkcje w rosyjskiej spółce i jej brytyjskiej filii.

2024-06-21, 21:26

Kierownictwo Kaspersky Lab objęte sankcjami. W tle współpraca ze służbami
Sankcje wobec władz firmy ogłoszono dzień po tym, jak ministerstwo handlu wydało ostateczną decyzję w sprawie całkowitego zakazu świadczenia usług i sprzedaży swoich produktów przez Kaspersky Lab w USA. Foto: Foto: Shutterstock/Tatiana Belova

- Dzisiejsze działanie przeciwko kierownictwu Kaspersky Lab podkreśla nasze zaangażowanie w zapewnienie bezpieczeństwa naszej domeny cybernetycznej i ochronę naszych obywateli przed zagrożeniami cybernetycznymi – powiedział wiceszef resortu Brian Nelson.

Ryzyko dla bezpieczeństwa USA

Sankcje wobec władz firmy ogłoszono dzień po tym, jak ministerstwo handlu wydało ostateczną decyzję w sprawie całkowitego zakazu świadczenia usług i sprzedaży swoich produktów przez Kaspersky Lab w USA. Decyzję podjęto w wyniku przeprowadzonego śledztwa, które wykazało "nieakceptowalne ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego USA" i uznało firmę za współpracującą z rosyjskim wojskiem i służbami wywiadowczymi. Rosyjska firma i jej brytyjska filia zostały też wpisane na "czarną listę", co w praktyce zakazuje amerykańskim podmiotom robienia z nimi interesów.

Działania szpiegowskie

Według amerykańskich władz produkty antywirusowe Kaspersky Lab dają firmie szeroki dostęp do plików na komputerach, na których programy te są instalowane, a fakt, że firma znajduje się pod "jurysdykcją, kontrolą, lub rozkazami" rosyjskich władz, stwarza rosyjskim służbom możliwości dostępu do wrażliwych danych, w tym danych osobowych.

REKLAMA

Czytaj także:

- Rosja ma zdolność, a nawet więcej, zamiar wykorzystania rosyjskich firm, jak Kaspersky, do zbierania i wykorzystywania informacji osobistych Amerykanów. (…) Ostatecznie zdecydowaliśmy, że biorąc pod uwagę ciągłe ofensywne zdolności cybernetyczne rosyjskiego rządu i zdolność do wpływania na działania Kaspersky'ego, musimy podjąć znaczące działanie w postaci pełnego zakazu, jeśli chcemy chronić Amerykanów i ich dane osobowe” - podkreśliła sekretarz handlu USA Gina Raimondo.

Wątpliwości zgłaszane przez władze USA co do programów Kaspersky Lab sięgają wielu lat wstecz. W 2017 r. ministerstwo bezpieczeństwa krajowego zakazało stosowania oprogramowania tej firmy na komputerach służbowych w całej administracji federalnej.

PAP/łp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej