Relacje Ukrainy z UE. Polskie Radio dotarło do ważnego dokumentu

2024-06-24, 17:08

Relacje Ukrainy z UE. Polskie Radio dotarło do ważnego dokumentu
Ursula von der Leyen i Wołodymyr Zełenski. Foto: Twitter/vonderleyen

To będzie przełomowy tydzień dla Ukrainy w jej relacjach z Unią Europejską. We wtorek Kijów i Bruksela oficjalnie rozpoczną negocjacje członkowskie. W czwartek zostanie podpisana dwustronna umowa o gwarancjach bezpieczeństwa. Z tego powodu w belgijskiej stolicy spodziewany jest prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Tego samego dnia rozpoczyna się w Brukseli dwustronny, unijny szczyt.

Korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała 10-stronicowy dokument dotyczący gwarancji bezpieczeństwa, pod którym podpisy złożą ukraiński przywódca, a także przewodniczący Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej.

Unijno-ukraińska umowa różni się od tych, które Kijów zawiera dwustronnie z państwami Zachodu. W tej unijnej nie ma szczegółów o dostarczanej broni czy deklaracji o nowych ofertach, ale są obszary, w których Bruksela zacieśni relacje z Kijowem. Ściślejsza współpraca obejmuje między innymi wsparcie wojskowe.

Co z wysłaniem wojsk?

Wbrew niektórym doniesieniom nie ma oferty wysłania wojsk na Ukrainę w przypadku kolejnej napaści w przyszłości. Jest zapowiedź konsultacji w ciągu 24 godzin od ataku na temat możliwego wsparcia. Jest też zapowiedź rozwijania misji szkoleniowej na terenie Unii. Misja, której główna siedziba jest w Polsce, miała początkowo wytrenować 15 tysięcy ukraińskich żołnierzy, a już przeszkoliła prawie 50 tysięcy.

Wsparcie finansowe i kolejne sankcje wobec Rosji

W dokumencie jest też mowa o wsparciu finansowym na dozbrajanie. Na razie Unia, tworząc w marcu Fundusz Pomocy Ukrainie, przeznaczyła na ten cel w tym roku 5 miliardów euro. Teraz deklaruje ten poziom wsparcia także w kolejnych latach, do 2027.

Unia Europejska zapowiada też nakładanie dalszych sankcji na Rosję, przekazywanie władzom w Kijowie zysków z zamrożonych aktywów. Unia oferuje też współpracę wywiadowczą w walce z cyberatakami i w wojnie hybrydowej, bliższe relacje gospodarcze i handlowe oraz wsparcie reform. "Zobowiązania dotyczące bezpieczeństwa pozostają w mocy podczas podążania Ukrainy europejską drogą" - napisano w dokumencie.

Przegląd zobowiązań ma nastąpić w ciągu 10 lat od podpisania umowy.

Czytaj również:

IAR/Beata Płomecka/mr/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej