Stoltenberg chwali swojego następcę. "Prawdziwy transatlantyk"
Ambasadorzy państw NATO wybrali Marka Ruttego na nowego sekretarza generalnego Sojuszu. Zastąpi on na tym stanowisku Jensa Stoltenberga, który kończy swoją dziesięcioletnią kadencję.
2024-06-26, 11:46
Jens Stoltenberg z radością przyjął wybór Marka Ruttego na jego następcę na stanowisku sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego.
"Mark jest prawdziwym transatlantykiem, silnym przywódcą i budowniczym konsensusu. Życzę mu wszelkich sukcesów w dalszym wzmacnianiu NATO. Wiem, że zostawiam NATO w dobrych rękach" - napisał Jens Stoltenberg w mediach społecznościowych.
Premier Holandii obejmie funkcję sekretarza 1 października. Po dziesięciu latach wygaśnie wtedy kadencja Jensa Stoltenberga.
Poparcie za wyłączenie
Wybór Marka Ruttego był spodziewany, kiedy Węgry - najzagorzalszy przeciwnik Ruttego - zadeklarowały ostatecznie, że go poprą. Warunkiem było dotrzymanie obietnicy, że Budapeszt będzie wyłączony z działań NATO dotyczących dozbrajania Ukrainy i szkoleń ukraińskich żołnierzy.
REKLAMA
Po zielonym świetle zapalonym przez Węgry także Słowacja poparła Holendra. Jako ostatnia zrobiła to w ubiegłym tygodniu Rumunia.
Trudna kadencja Stoltenberga
Ocena Jensa Stoltenberga jest pozytywna. Norweg stał na czele Sojuszu Północnoatlantyckiego przez dekadę, a jego kadencja była czterokrotnie przedłużana.
- To jest dowód na to, jakim zaufaniem cieszy się Stoltenberg. Sprawdził się w sytuacjach kryzysowych. Gdyby ta ocena była bardzo krytyczna czy nie tak pozytywna, to na pewno doszłoby do zmiany na tym stanowisku znacznie wcześniej - skomentował w niedawnej rozmowie z Polskim Radiem Robert Pszczel z Ośrodka Studiów Wschodnich, który przez wiele lat pracował w Kwaterze Głównej NATO.
Podkreślił, że Norweg jest też bardzo wytrawnym dyplomatą.
REKLAMA
- A to jest szalenie ważne. Sekretarz generalny musi prowadzić w taki sposób rozmowy i konsultacje, żeby NATO, które działa na zasadzie konsensusu, mogło podejmować decyzje - dodał ekspert OSW.
Kadencja Jensa Stoltenberga przypadła na jeden z najtrudniejszych okresów w historii NATO w związku z wojną z rozpętaną przez Rosję na Ukrainie i poważnym zagrożeniem dla euroatlantyckiego bezpieczeństwa.
- Serbia odrzuca Unię Europejską. Wicepremier: nie ma tam dla nas miejsca
- Ukraina w NATO? Wiceszef dyplomacji USA mówi o procesie "praktycznie nieodwracalnym"
- Będą opóźnienia w dostawie Patriotów? USA planują przekierować je na Ukrainę
IAR/Beata Płomecka/egz
REKLAMA
REKLAMA