Imieniny Kochanowskiego z Miłoszem. Literacki piknik w ogrodzie Krasińskich

Po raz dwunasty zorganizowano literacki piknik Biblioteki Narodowej. Wiersze Czesława Miłosza zinterpretują m.in. Jerzy Radziwiłowicz i Grażyna Wolszczak, a związany z tym mecz poetycki poprowadzi Grzegorz Markowski.

2024-06-29, 13:30

Imieniny Kochanowskiego z Miłoszem. Literacki piknik w ogrodzie Krasińskich
Imieniny Jana Kochanowskiego są w tym roku poświęcone twórczości Czesława Miłosza. Foto: materiały promocyjne

To kolejna edycja imienin Jana Kochanowskiego, jej bohaterem będzie poeta Czesław Miłosz. Uczestników, w sobotę 29 czerwca, czeka mnóstwo atrakcji.

- Od wczoraj w pałacu Rzeczypospolitej otwarta jest wystawa poświęcona nie tylko samemu Miłoszowi, ale również jego rodzinie. Najstarsze zdjęcia pochodzą z 1860 roku - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

Posłuchaj

dr Tomasz Makowski o pikniku literackim (Temat dnia) 15:18
+
Dodaj do playlisty

- Pamiętajmy, że syn Czesława Miłosza przekazał Bibliotece Narodowej nie tylko prywatne archiwum, które było wcześniej dostępne w domu dla badaczy, ale także jego notatniki z Uniwersytetu Yale. Co ważne, trafiło tam archiwum historyczne całej rodziny, które przekazała córka brata Miłosza. Najstarsze z nich są dokumenty z XVI wieku oraz zdjęcia z XIX wieku - dodał dyrektor.

Piknik literacki z meczem poetyckim

Jedną z atrakcji pikniku ma być opowieść o przyrodzie ogrodu Krasińskich, którą zaprezentują eksperci przyrodnicy. - A kulminacją będzie mecz poetycki, w którym zmierzą się dwie drużyny. Trzeba będzie zdobyć sympatię publiczności, interpretując wiersze Czesława Miłosza - zaznaczył dr Tomasz Makowski.

REKLAMA

W meczu poetyckim o godz. 18.00 wezmą udział m.in.: Michał Czernecki, Wojciech Fiedorczuk, Katarzyna Kasia, Miłosz Markiewicz, Monika Padewska, Jerzy Radziwiłowicz, Magdalena Walach i Grażyna Wolszczak. Poprowadzi go natomiast Grzegorz Markowski.

Piknik literacki Biblioteki Narodowej, czyli imieniny Jana Kochanowskiego, to także spotkania z autorami oraz moc atrakcji i podróży w czasie. Autora "Doliny Issy" będą wspominać m.in. Adam Michnik i Joanna Miłosz.

Twórczość noblisty stanie się również pretekstem do rozmów o przekładach poezji i małych ojczyznach. Magdalena Walach i Jerzy Radziwiłowicz przeczytają korespondencję Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej, o której będzie mówił Michał Rusinek.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Temat dnia
Prowadzi: Zbigniew Zegler
Gość: dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)
Data emisji: 29.06.2024
Godzina emisji: 9.45

bartos/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej