Pomoc dla Ukraińców w Polsce przedłużona do 2025 roku

2024-07-01, 16:20

Pomoc dla Ukraińców w Polsce przedłużona do 2025 roku
Świadczenia z pomocy społecznej przysługują również obywatelom Ukrainy przebywającym legalnie w Polsce na innej podstawie jeżeli członek ich rodziny powrócił do Ukrainy.Foto: Shutterstock.jpg

Przedłużenie tymczasowej ochrony i zmiany w zasiłkach dla obywateli Ukrainy - w życie wchodzi nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk zaznaczył, że gospodarstwa domowe które goszczą Ukraińców nie będą już mogły otrzymywać wsparcia finansowego. Chodzi o 40 złotych za każdy dzień za każdą osobę.

System został zawieszony, bo jak mówił wiceminister dochodziło do wielu nadużyć. Każda osoba z Ukrainy, która znajduje się w trudnej sytuacji może otrzymać takie wsparcie, ale tylko w zbiorowych miejscach zakwaterowania.

Wiceminister wskazał, że zawieszone zostaje też świadczenie w wysokości 300 złotych dla nowych uchodźców, ponieważ jest ich bardzo niewielu. Zaznaczył, że w przypadku ponownego kryzysu można ten instrument bardzo szybko uruchomić przez rozporządzenie szefa MSWiA.

Ustawa przedłuża tymczasową ochronę do 30 września 2025 roku oraz daje możliwość zmiany statusu z ochrony czasowej na pobyt tymczasowy na trzy lata.

Nowelizacja warunkuje także wypłatę 800 plus dla Ukraińskich dzieci nauką w polskich szkołach, ale ta zmiana wejdzie w życie w 2025 roku.

Na jakiej podstawie przyznawano pomoc?

Zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, na podstawie art. 26 uciekającym ob. Ukrainy. Prawo do świadczeń z pomocy socjalnej zależeć będzie od podstawy pobytu danej osoby w Polsce. 

Konieczne jest stwierdzenie czy dana osoba jest objęta regulacjami Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, czy ochroną czasową na podstawie decyzji Unii Europejskiej. 

Osobom objętym Ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy prawo do świadczeń z pomocy socjalnej przysługuje na takich samych zasadach jak obywatelom RP. Konieczne jest uprzednie uzyskanie numeru PESEL [art. 29 ust. 1Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. poz. 583 z późn. zm.)]. 

Świadczenia z pomocy społecznej przysługują również obywatelom Ukrainy przebywającym legalnie w Polsce na innej podstawie jeżeli członek ich rodziny powrócił do Ukrainy (art. 30 ww. ustawy). 

Co przysługuje ukraińskim uchodźcom w Polsce?

  • świadczenia rodzinne.
  • świadczenie wychowawcze, czyli tak zwane 800 +,
  • świadczenie dobry start, czyli tzw. 300 +,
  • świadczenie rodzinnego kapitału opiekuńczego,
  • dofinansowanie obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna

PR24/IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/#Krać/ w kry/ukraina.interwencjaprawna.pl/sw

Polecane

Wróć do strony głównej