Romanowski i Błaszczak bez immunitetu. Sejm zdecydował

Sejm uchylił immunitety Marcinowi Romanowskiemu oraz Mariuszowi Błaszczakowi. W przypadku byłego ministra obrony narodowej sprawa dotyczy rosyjskiej rakiety, która spadła w 2022 roku pod Bydgoszczą. Posłowie poparli także wniosek prokuratury o zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Romanowskiego, polityka Suwerennej Polski.

2024-07-12, 14:45

Romanowski i Błaszczak bez immunitetu. Sejm zdecydował
Sejm podjął decyzje w sprawie immunitetów Marcina Romanowskiego i Mariusza Błaszczaka. Foto: PAP/Tomasz Gzell & Pawel Wodzynski/East News

W przypadku Romanowskiego "za" głosowało 240 polityków, "przeciw" było 178. Od głosu wstrzymało się 6 osób.

To oznacza, że polityk może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej. 

Sejm uchylił immunitet Marcinowi Romanowskiemu 

Posłowie poparli także wniosek prokuratury o zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła Suwerennej Polski. Prokuratura chce postawić Romanowskiemu 11 zarzutów ws. nieprawidłowości związanych z Funduszem SprawiedliwościZarzuty, o których mowa to m.in. nadużycie władzy i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. 

To drugi poseł Suwerennej Polski, któremu w ostatnim czasie Sejm uchylił immunitet w związku ze śledztwem dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Na poprzednim posiedzeniu odbyło się to w przypadku Michała Wosia.

REKLAMA

Przeciw uchyleniu immunitetu posłowi Suwerennej Polski głosował klub PiS. Członek tej partii Maciej Małecki mówi, że wniosek prokuratury ma charakter polityczny i ma odwrócić uwagę opinii publicznej od codziennych problemów.

Czytaj także: 

Posłuchaj

Sejm uchylił immunitet Marcinowi Romanowskiemu (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

Z kolei szef klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej mówił, że zgodził się na to, aby wymiar sprawiedliwości mógł w tej sprawie działać.

Posłuchaj

Sejm uchylił immunitet Marcinowi Romanowskiemu (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

Posłowie zgodzili się na uchylenie immunitetu Mariuszowi Błaszczakowi 

Posłowie zadecydowali również o uchyleniu immunitetu byłemu ministrowi obrony Mariuszowi Błaszczakowi. Przypomnijmy, że z wnioskiem wystąpił pełnomocnik byłego dowódcy operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomasza Piotrowskiego, który poczuł się przez Błaszczaka publicznie pomówiony.

"Za" głosowało 245 posłów, 181 było "przeciw", a 7 wstrzymało się od głosu. Wymaga większość bezwzględna wynosiła 231 głosów.

REKLAMA

Pełnomocnik generała Piotrowskiego, Maciej Syzdół, odwołał się w swoim piśmie do artykułu 212 Kodeksu karnego, dotyczącego "publicznego znieważenia". Sprawa dotyczyła rosyjskiej rakiety, która spadła w lesie pod Bydgoszczą w grudniu 2022 roku i została odkryta przypadkowo dopiero po kilku miesiącach. Błaszczak oskarżył Piotrowskiego o to, że w grudniu 2022 roku nie poinformował go o naruszeniu polskiej przestrzeni powietrznej przez tę rakietę.

Sejmowa komisja regulaminowa rekomendowała posłom przyjęcie wniosku. Mariusz Błaszczak na posiedzeniu komisji regulaminowej mówił, że sprawa ma charakter polityczny. Dodał, że miejscem do rozstrzygania takich sporów jest między innymi mównica sejmowa, a nie sala sądowa. 

Posłuchaj

Szef klubu PiS bez ochrony immunitetu (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

IAR/PAP/sb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej