Anomalie pogodowe w Polsce. Ekspert IMGW tłumaczy, skąd się biorą

Tegoroczne lato w Polsce obfituje w niebezpieczne anomalie pogodowe. Potężne burze z silnym wiatrem, nawałnice, grad dużych rozmiarów, czy wreszcie upały, to tylko kilka zjawisk, przed którymi często tego lata ostrzegają organy takie jak Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej czy Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. O przyczynach występowania tak silnych anomalii mówił na antenie Polskiego Radia 24 Artur Surowiecki z IMGW. 

2024-07-21, 18:39

Anomalie pogodowe w Polsce. Ekspert IMGW tłumaczy, skąd się biorą
Tego lata w Polsce obserwuje się wiele bardzo silnych zjawisk pogodowych. Ekspert IMGW tłumaczył, skąd się biorą. Foto: PAP/Lech Muszyński

Oczywiście okres letni sprzyja występowaniu upałów. W wielu miejscach temperatury mogą przekraczać 30 st. Celsjusza. Jak tłumaczył gość Polskiego Radia 24, ma to związek z ciepłymi masami powietrza zwrotnikowego, które napływają do Polski z kierunku południowego i południowo-zachodniego. 

- Najczęściej te upały są związane z ciepłymi masami powietrza, które napływają do nas z południa Europy - tłumaczył ekspert IMGW. 

Tak wysokie temperatury mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Eksperci od dłuższego czasu apelują, aby unikać wychodzenia z domu w godzinach, kiedy jest najcieplej. Przypominają również o potrzebie odpowiedniego nawadniania organizmu. 

Nawałnice i burze. Skąd się biorą?

Jak tłumaczył Artur Surowiecki, podczas upałów często występuje stan atmosfery nazywany równowagą wilgotno-chwiejną. Takie zjawisko sprzyja powstawaniu bardzo silnych burz

REKLAMA

- Jeśli w środkowej troposferze występuje spadek temperatury wraz z wysokością rzędu powyżej 6 st. Celsjusza na każdy kilometr, wówczas może dojść do rozwoju chmur burzowych - cumulonibusów, które wypiętrzają się na wysokość nawet 12-14 km - mówił gość Polskiego Radia 24. 

Posłuchaj

Artur Surowiecki (IMGW) o przyczynach anomalii pogodowych w Polsce (Polskie Radio 24/Temat Dnia) 25:18
+
Dodaj do playlisty

 

Ten typ chmur jest szczególnie niebezpieczny. Przy wystąpieniu odpowiednich warunków, może ona ze sobą przynieść bardzo silne żywioły.

- Jeśli dodatkowo w dolnej części troposfery, ok. 3 km nad ziemią, wystąpi silniejszy wiatr, to często te burze generują bardzo silne porywy. Co więcej, dotyczy to znacznych obszarów. Są również bardziej trwałe - tłumaczył Artur Surowiecki.

REKLAMA

Tego lata w Polsce obserwowaliśmy również opady pokaźnych rozmiarów gradu. Ekspert IMGW mówił o warunkach, które sprzyjają powstawaniu tego rodzaju opadów. 

- Musi wystąpić duże zróżnicowanie wiatru w pionowym profilu troposfery. To podstawowy warunek, żeby wytworzyły się szczególnie silne prądy wstępujące, które mogą doprowadzić do takiej sytuacji, że wewnątrz chmury burzowej rozwiną się duże bryły lodu. Następnie te bryły pokonują wypór i opadają na ziemię w postaci dużego gradu - mówił gość Polskiego Radia 24. 

Czytaj także:

Fala nawałnic i upałów w Polsce

Poza terenami górskimi w Tatrach oraz północą Polski, w całym obowiązują obecnie ostrzeżenia 1. i 2. stopnia. Taka sytuacja utrzyma się do poniedziałkowego wieczora. Warto przypomnieć również o nawałnicach, które tego lata nie oszczędziły żadnego regionu Polski.

REKLAMA

Niejednokrotnie potężne burze, którym towarzyszył bardzo silny wiatr, niszczyły całe domy, wyrywały drzewa z korzeniami, oraz powodowały ogromne straty w uprawach

Audycja: Temat Dnia
Prowadzący: Maciej Wolny
Gość: Artur Surowiecki (IMGW)
Data emisji: 21.07.2024
Godzina emisji: 17.06

PR24/egz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej