Ruch Bodnara w sprawie Romanowskiego. Będzie zażalenie na decyzję sądu

2024-07-23, 08:43

Ruch Bodnara w sprawie Romanowskiego. Będzie zażalenie na decyzję sądu
Prokurator generalny Adam Bodnar zapowiedział zażalenie na decyzję sądu ws. Marcina Romanowskiego. Foto: PAP/Leszek Szymański, PAP/Marcin Obara

Jak zapowiedział prokurator generalny i minister sprawiedliwości Adam Bodnar, prokuratura złoży dziś zażalenie na decyzję sądu pierwszej instancji o niezastosowaniu aresztu wobec posła Marcina Romanowskiego. To ostatni dzień na złożenie takiego wniosku.

Decyzję o zwolnieniu posła Marcina Romanowskiego podjął sąd pierwszej instancji, a we wtorek mija termin na złożenie zażalenia na tę decyzję. Byłego wiceministra zatrzymała wcześniej ABW na polecenie prokuratury.

W związku z przekroczeniem uprawnień i bezprawnym pozbawieniem wolności polityk złożył do Prokuratury Krajowej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa - poinformował jego pełnomocnik mec. Bartosz Lewandowski.

Minister Adam Bodnar, odnosząc się do tej informacji w RMF FM, ocenił, że "to kolejna amunicja wystrzelona w tym konflikcie, który się toczy".

Sprawa dla sądu drugiej instancji

- Zobaczymy, w jaki sposób do immunitetu posła Romanowskiego podejdzie sąd drugiej instancji. Myślę, że są bardzo poważne argumenty wskazujące na to, że tutaj immunitet najzwyczajniej w świecie nie przysługuje - powiedział prokurator generalny.

REKLAMA

Odnosił się do decyzji sądu, który uznał, że posła Marcina Romanowskiego chroni immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Zażalenie i komentarze ekspertów

- Prokuratura złoży takie zażalenie - oświadczył Adam Bodnar. Minister wyraził zadowolenie, że pojawiły się głosy ekspertów i autorytetów prawniczych. M.in. prof. Andrzej Zoll czy prof. Marek Safjan mówili, że w tej sytuacji immunitet nie przysługuje. - Następuje coś w rodzaju takiej uzurpacji kompetencji przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, ponieważ ten czyn, o który jest podejrzewany pan Romanowski, nie ma żadnego związku z jego działalnością w Radzie Europy - stwierdził Bodnar.

- Jestem cały czas zdania, że tego immunitetu nie ma, że w tym przypadku ten immunitet jest wyinterpretowany nadmiernie z różnych, można powiedzieć, takich okólników, które funkcjonują w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy, natomiast nie wynika z umowy międzynarodowej, czyli statutu Rady Europy, który Polskę wiąże - zaznaczył prokurator generalny.

Czytaj także:

pg/pap

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej