Potężne nawałnice nad Polską. Sprawdź, gdzie jest burza [RADAR]
Poniedziałek upłynie pod znakiem opadów deszczu i wyładowań atmosferycznych. Wystąpią one na przeważającym obszarze Polski. Lokalnie może spaść grad.
2024-08-05, 13:23
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami na przeważającym obszarze kraju. Obejmują one następujące województwa:
- mazowieckie,
- podlaskie,
- podkarpackie,
- łódzkie - oprócz powiatów południowych,
- lubelskie,
- warmińsko-mazurskie - z wyjątkiem powiatów zachodnich,
- wschodnią część małopolskiego,
- świętokrzyskie - z wyjątkiem powiatów położonych na zachód od kieleckiego,
- kujawsko-pomorskie - poza powiatami położonymi na północy,
- powiat człuchowski w woj. pomorskim,
- północno-wschodnie powiaty woj. wielkopolskiego.
Ponadto dla części woj. lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego wydano alerty drugiego stopnia.
IMGW informuje, że w powyższych regionach może spaść 20-30 mm deszczu (na terenach objętych alertami drugiego stopnia - do 35 mm, ale punktowo nawet do 50 mm), a porywy wiatru mogą sięgać 70 km/h. Możliwe są także lokalne opady gradu.
Temperatura maksymalna wyniesie od 19 st. C na północy do 23 st. C na zachodzie.
REKLAMA
"Burze przesuwają się na wschód"
Jak czytamy na profilu "Sieci Obserwatorów Burz" na X "burze stopniowo przesuwają się na wschód, obecnie rozciągają się w pasie od Leżajska po Ostrów i Czyżew".
Gdzie jest burza? Radar w czasie rzeczywistym:
Jak zachować się w czasie burzy?
Piotr Szuster, ekspert ze Stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz oraz IMGW radził niedawno na antenie Polskiego Radia 24, że podczas burzy należy udać się do bezpiecznego miejsca, np. budynku czy samochodu, który "podczas wyładowania atmosferycznego pełni rolę klatki Faradaya, chroniącej przed penetracją wnętrza ładunkiem elektrycznym".
REKLAMA
Kolejna wskazówka: jeżeli wypoczywamy nad wodą i burza zaskoczy nas w akwenie, należy bezwzględnie wyjść z wody i znaleźć bezpieczne schronienie.
- Zdarzało się w Polsce, że ludzie tracili życie, bo przebywali podczas burzy w akwenie wodnym. To samo dotyczy pływania łodzią - należy bezwzględnie dobić do brzegu i przemieścić się do bezpiecznego miejsca - podkreślił Piotr Szuster.
- Zalane ulice, dworce i szkoły. Ulewy i burze przeszły nad Trójmiastem
- Jaka będzie pogoda i jak to sprawdzić? W Polskim Radiu Dzieciom wyjaśnia meteorolog
- Alarmująco niski stan wody na Wiśle. A to nie koniec złych wieści
A co jeśli burza zaskoczy nas w górach? Ratownik górski Piotr van der Coghen radził w Polskim Radiu 24, by nie stawać na szczycie ani w ciekach wodnych. Po pierwsze, szlak szybko może się zamienić w rwący potok, a po drugie - "jeśli wyładowanie pioruna następuje wysoko w górach, np. na szczycie, to energia elektryczna i tak schodzi razem z wodą; istnieje ryzyko, że zostaniemy porażeni".
REKLAMA
Dodał, że jeżeli jesteśmy w grupie, to w miarę możliwości należy się rozproszyć, aby w razie wyładowania nie została porażona cała grupa i ktoś mógł udzielić pomocy bądź ją wezwać.
- Jeśli burza całkiem nas zaskoczy, należy usiąść na plecaku, złączyć kolana, skulić się i w ten sposób ją przeczekać - wyjaśniał ekspert.
łl/polskieradio24.pl, Polskie Radio 24, IMGW
REKLAMA