WTA Cincinnati. Iga Świątek walczyła do końca. Awans do półfinału rodził się w bólach

2024-08-17, 19:54

Iga Świątek. Foto: PAP/Marcin Cholewiński

Iga Świątek awansowała do półfinału turnieju WTA 1000 na twardych kortach w Cincinnati. Liderka światowego rankingu tenisistek wygrała w sobotę z Rosjanką Mirrą Andriejewą 4:6, 6:3, 7:5. Spotkanie trwało dwie godziny i 30 minut.

Turniej w Cincinnati jest pierwszym, w którym startuje Świątek po igrzyskach w Paryżu. Brązowa medalistka zmagań w stolicy Francji z powodu zmęczenia nie przystąpiła do zawodów w Toronto.

O przegranej Świątek w pierwszym secie zadecydowało jedyne przełamanie już w trzecim gemie. Podopieczna trenera Tomasza Wiktorowskiego miała później aż cztery break pointy, ale nie wykorzystała żadnej z okazji na odrobienie straty.

Do końca meczu Polkę już więcej podanie nie zawiodło. W dwóch kolejnych setach także miało miejsce tylko po jednym przełamaniu, ale w obu przypadkach na korzyść Świątek.

W drugiej partii 23-letnia raszynianka uzyskała je już w drugim gemie, a w decydującej dopiero w 11. Kilka minut później Świątek przy własnym serwisie zamknęła spotkanie.

To było pierwsze spotkanie tych tenisistek. 17-letnia Andriejewa w światowym rankingu zajmuje 24. miejsce.

Kolejna rywalką Świątek będzie Białorusinka Aryna Sabalenka (nr 3.). Białoruska tenisistka pokonała Rosjankę Ludmiłę Samsonową (nr 10.) 6:3, 6:2. To będzie już 12. spotkanie tych zawodniczek. Świątek ma na koncie osiem zwycięstw, w tym dwa w tym roku, odniesione w finałach turniejów w Madrycie oraz Rzymie.

W drugiej rundzie odpadły pozostałe Polki - Magda Linette i Magdalena Fręch.

Turniej w Cincinnati to dla wielu zawodniczek ostatni sprawdzian przed rozpoczynającą się 26 sierpnia ostatnią w sezonie wielkoszlemową imprezą - nowojorskim US Open.