Ofensywa w obwodzie kurskim. Taką część Rosji zajęła Ukraina
Ukraińska armia od 14 dni naciera w rosyjskim obwodzie kurskim. Ukraińcy zajęli około 1200 kilometrów kwadratowych i kontrolują prawie 90 miejscowości. Moskiewski reżim gromadzi żołnierzy i wysyła ich do obwodu kurskiego, ale do tej pory nie powstrzymał ukraińskiej ofensywy.
2024-08-19, 06:49
Rosjanie przerzucają do Kurska oddziały z innych obwodów oraz jednostki wojsk obrony kosmicznej i zgrupowania "Zachód".
"To nie są sprawne grupy bojowe" - oceniają analitycy wojskowi, a ekspert Ołeksandr Musijenko mówi wprost, że Rosja na razie nie dysponuje w obwodzie kurskim wystarczającą siłą ognia, aby powstrzymać Ukraińców.
Atak Ukrainy na Rosję. Moskwie na razie brak odpowiednich sił
- W obwodzie kurskim Rosja próbuje rozwiązać swoje problemy na razie mieszanymi batalionami - mówi ekspert.
- To na danym etapie nie wystarcza, żeby zatrzymać ofensywę ukraińskich sił zbrojnych, które są lepiej przygotowane, dysponują zachodnim uzbrojeniem, więc tymi siłami, jakie Rosja tam wysyła, nie może wypełnić swoich zadań - podkreśla Ołeksandr Musijenko.
REKLAMA
- Białoruś koncentruje armię na granicy. Padły słowa o Kijowie
- Eksperci o wojnie w Ukrainie: żadna ze stron nie jest zdolna do decydującej operacji
Ofensywa w obwodzie kurskim. Ukraina tworzy w Sudży komendanturę
Ukraińcy utworzyli w obwodzie kurskim komendanturę wojskową, która nadzoruje zapewnienie bezpieczeństwa cywilom oraz przestrzeganie międzynarodowych konwencji.
REKLAMA
- Zgodnie z Konwencją Genewską kraj, który kontroluje dane terytorium, ponosi pełną odpowiedzialność za społeczno- gospodarczą sytuację na tym terenie. Dlatego nieprzypadkowe jest utworzenie wojskowej komendantury - a kolejnym krokiem będzie wyłonienie lokalnych organów władzy - wskazuje ukraiński politolog Dmytro Snegirew.
Posłuchaj
Dodaje, że utworzenie komendantury wojskowej jest potwierdzeniem, że Ukraina pozostaje na zajętych terenach i jej ofensywa nie jest tylko krótkotrwałym rajdem taktycznym.
ms/IAR, Maciej Jastrzębski
REKLAMA