Drugie życie browaru w Leżajsku. Nowy właściciel już szuka pracowników, ale piwa raczej nie uwarzy

Należący do niedawna do Grupy Żywiec Browar Leżajsk już od dłuższego czasu nie produkował piwa. Nowy właściciel piwa co prawda raczej warzyć w nim nie będzie, ale może tchnąć nowe życie w puste kadzie fermentacyjne.  

2024-08-19, 18:58

Drugie życie browaru w Leżajsku. Nowy właściciel już szuka pracowników, ale piwa raczej nie uwarzy
Browar (zdjęcie ilustracyjne). Foto: Grupa Żywiec/materiały prasowe

Kilka dni temu prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta zgodził się na sprzedaż Browaru Leżajsk brytyjskiej spółce Mycofeast. Należący dotychczas do Grupy Żywiec zakład od dłuższego czasu stał nieużywany, bo Grupa przeniosła produkcję piw do innych miejsc. Nowy właściciel oznacza szansę dla starego browaru jak i dla gminy Leżajsk. 

Według wójta gminy Krzysztofa Sobejko, nowy właściciel ma już szukać pracowników. W rozmowie z serwisem Business Insider wójt mówił, że byli pracownicy browaru kontaktowali się z nim i twierdzili, że dostają propozycję powrotu od września.

Równocześnie nowy właściciel miał prosić wójta o kontakty do firm sprzątających itp. Zdaniem Krzysztofa Sobejko inwestor może zatrudnić nawet 100 osób. Tymczasem przed zakończeniem produkcji przez Grupę Żywiec, Browar Leżajsk zatrudniał około 400 osób, w tym 110 jako bezpośrednich pracowników i 300 poprzez firmy zewnętrzne. Obecnie w browarze pracuje do 27 osób odpowiedzialnych za utrzymanie sprawności technicznej. 

Dla Leżajska 100 miejsc pracy byłoby poważnym wsparciem. Bezrobocie w 14-tysięcznym miasteczku wynosi 14,1 proc, a największym pracodawcą jest szpital powiatowy, który ma ponad 250 pracowników. 

REKLAMA

Tajemnicza spółka Mycofeast nie warzy piwa

Mycofeast raczej nie będzie produkować piwa w browarze. Mająca siedzibę w Oxfordzie brytyjska spółka nie zajmuje się bowiem taką produkcją, a przemysłową biotechnologią. A dokładnie, wytwarzaniem białek, specjalistycznych lipidów i innych składników dla sektora spożywczego (oraz do produkcji pasz). Swoje produkty wytwarza poprzez fermentację biomasy - drożdży i alg. Do tego świetnie nadaje się dawny browar - w każdym zakładzie tego typu są już gotowe kadzie fermentacyjne. 

Angielska firma po raz pierwszy poinformowała o zamiarze kupna zakładu w Leżajsku 5 kwietnia. Podkreślała wtedy zalety leżajskiego zakładu, w tym dostęp do wykwalifikowanych pracowników i techniczne możliwości browaru. 

Do momentu publikacji, Mycofeast nie odpowiedziała na pytania PolskiegoRadia24.pl o planowaną kwotę inwestycji i docelowy poziom zatrudnienia. Jeżeli otrzymamy odpowiedź, zamieścimy ją bezzwłocznie. 

Czytaj także: 

BI/AM

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej