Ciepło-zimno. Główny Inspektor Farmaceutyczny tłumaczy jak przechowywać leki

2024-08-28, 21:15

Ciepło-zimno. Główny Inspektor Farmaceutyczny tłumaczy jak przechowywać leki
Każdy lek to jednak substancja chemiczna, która może podlegać rozkładowi i utlenianiu. Foto: goffkein.pro/Shutterstock

- Nawet popularna aspiryna w wyniku ogrzewania sprowadza się do kwasu octowego i salicylowego. Nie zadziała, a nawet może zaszkodzić. Doprowadzić do chemicznych poparzeń w przewodzie pokarmowym - przestrzegał w Polskim Radiu 24 Główny Inspektor Farmaceutyczny Łukasz Pietrzak. 

Informacje o tym, jak przechowywać lek (m.in. w jakiej temperaturze) znajdziemy na opakowaniach. Co jednak gdy brakuje takiej informacji?  Na trwałość leków wpływa temperatura i wilgotność oraz światło. Każdy lek to jednak substancja chemiczna, która może podlegać rozkładowi i utlenianiu. Wszystko to może wpływać na trwałość i efektywność leku. W skrajnych przypadkach taka substancja może nawet zaszkodzić.    

Temperatury  

Istnieje klik grup leków. - Niektóre możemy kupić w sklepach spożywczych. Są w miarę stabilne, ale i tak temperatura ich przechowywania nie powinna przekraczać 25 stopni Celsjusza. Są też leki, które powinny być przechowywane w chłodnym miejscu 5-15 stopni. Jeszcze inne powinny podlegać zimnemu łańcuchowi, być przechowywane w lodówce w temperaturze 2-8 stopni - powiedział Łukasz Pietrzak.

Posłuchaj

Główny Inspektor Farmaceutyczny Łukasz Pietrzak o przechowywaniu leków (Samo zdrowie) 26:36
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Leki, które wymagają obniżonej temperatury, są najbardziej niestabilne. - Nawet ich krótkie przechowywanie w wyższej temperaturze może spowodować, że lek zmieni właściwości fizyko-chemiczne. Dobrze, jeśli tylko będzie działał słabiej. Może przestać działać lub stać się lekiem toksycznym - tłumaczył Pietrzak.

Nie więcej niż 25 stopni 

Przed wysokimi temperaturami powinniśmy chronić wszystkie leki. - Nawet popularna aspiryna w wyniku ogrzewania sprowadza się do kwasu octowego i salicylowego. Nie zadziała, a nawet może zaszkodzić. Doprowadzić do chemicznych poparzeń w przewodzie pokarmowym. Dłuższe przechowywanie każdego leku w temperaturze powyżej 25 stopni może wpłynąć na jego trwałość - przestrzegał  Główny Inspektor Farmaceutyczny.   

W odpowiednich warunkach powinniśmy też przechowywać plastry lecznicze i paski do pomiaru cukru we krwi. Szczepionki wyjęte z zimnego łańcucha muszą być zużyte do 72 godzin. Potem należy je zutylizować. Insuliny to przede wszystkim białka. Skrajne temperatury mogą je ściąć. Dodatkowo każdy lek ma datę przydatności do spożycia, oraz do użycia od pierwszego otwarcia. 

***

REKLAMA

Audycja: Samo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: Łukasz Pietrzak (Główny Inspektor Farmaceutyczny)
Data emisji: 28.08.2024
Godzina emisji: 19.33

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej