Czy telefony powodują raka? Jednoznaczne wyniki badań

Eksperci pracujący na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia ustalili na podstawie analizy prac naukowych, że telefony komórkowe nie zwiększają ryzyka zachorowania na nowotwory w obrębie głowy. Wpływ używania telefonu komórkowego na występowanie przypadków raka wykluczyli także w eksperymencie duńscy badacze.

2024-09-04, 19:55

Czy telefony powodują raka? Jednoznaczne wyniki badań
Eksperci nie potwierdzili związku między używaniem telefonu komórkowego a występowaniem chorbów nowotworowych. Foto: PJjaruwan/ Shutterstock

Długotrwałe używanie telefonów komórkowych nie zwiększa ryzyka zachorowania na raka - wynika z opracowania przygotowanego dla Światowej Organizacji Zdrowia. Australijscy eksperci przejrzeli na żądanie WHO tysiące opracowań naukowych badań wpływu fal radiowych na zdrowie, opublikowanych między 1994 a 2022 rokiem.

- To, jak na razie, najbardziej kompleksowa ocena prac naukowych - ocenił prace swego zespołu badawczego zastępca dyrektora ds. oceny wpływu na zdrowie Australijskiej Agencji Ochrony Przed Promieniowaniem i Bezpieczeństwa Jądrowego i wiceprzewodniczący Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym Ken Karipidis.

O tym, że częste korzystanie z telefonu komórkowego może powodować raka, eksperci alarmowali już w 2013 roku. Wtedy jednak dysponowano ograniczoną liczbą badań na ten temat - podkreślił ekspert w rozmowie z australijską siecią ABC.

Czy używanie telefonu szkodzi

- Teraz jednak badania naukowe wskazują, że "nie ma dowodów na związek między używaniem telefonu komórkowego a rakiem mózgu, czy innym nowotworem głowy i szyi - powiedział Karipidis.

REKLAMA

- Nie znaleźliśmy również żadnego wpływu intensywności korzystania z telefonu komórkowego, liczby wykonywanych połączeń, czy czasu spędzanego na telefonie - zaznaczył.

Nie wpływa na to nawet długotrwałe używanie telefonu komórkowego regularnie przez dekadę - stwierdził ekspert.

Fale radiowe na każdym kroku

Wiceprzewodniczący Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym stwierdził też, że w analizowanych opracowaniach nie znaleziono dowodów na związek ekspozycji na fale radiowe w ogóle, z zachorowaniem na raka.

Czytaj także:

Podkreślił, że fale radiowe otaczają nas ze wszystkich stron, emituje je bowiem "wszystko, co do komunikacji wykorzystuje technologię bezprzewodową", a więc i routery sieci wifi, i telefony, i kluczyki samochodowe, a maszty telefonii komórkowej stoją w każdym mieście. - Gdziekolwiek obecnie siedzisz, jesteś narażony na działanie różnych fal radiowych - tłumaczył.

W ocenie Kena Karipidisa, wyniki przeprowadzonej przez jego zespół kwerendy powinny uspokoić ludzi martwiących się zbyt dużym wpływem fal radiowych na zdrowie.

Badania naukowe w Europie

Wyniki prac australijskich ekspertów zbiegły się w czasie z badaniami europejskich naukowców. Badając blisko 250 tys. Brytyjczyków, Duńczyków, Finów i Holendrów, w ciągu siedmiu lat, dowiedli oni, że osoby często korzystające z telefonów komórkowych nie są bardziej narażone na ryzyko zachorowania na raka mózgu niż ci, którzy po telefon sięgali znacznie rzadziej. 

Wyniki prac potwierdzają zatem tezę, że w przypadku zdecydowanej większości ludzi telefony nie zwiększają ryzyka raka mózgu.

REKLAMA

abc.net.au, X, euronews.com, polskieradio24.pl/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej