Rząd chce walczyć z premiami w pensji minimalnej. Eksperci oceniają pomysł ministry

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej chce, by pensja minimalna była zasadniczą, to znaczy, by nie obejmowała dodatków i premii. W praktyce oznaczałoby to wzrost minimalnego wynagrodzenia, a więc więcej pieniędzy w portfelach, ale też wyższe koszty pracodawców. O pensji minimalnej, nie tylko w kontekście premii i dodatków, dyskutowali w Polskim Radiu 24 Krzysztof Małecki z Forum Związków Zawodowych i Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej.

2024-09-07, 16:24

Rząd chce walczyć z premiami w pensji minimalnej. Eksperci oceniają pomysł ministry
Eksperci komentowali planowane zmiany w płacy minimalnej. Foto: BearFotos/ Shutterstock

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt zmian w sposobie wyliczania pensji minimalnej. Zmiany mają wejść w życie najdalej w połowie listopada.

- Zmienić trzeba m.in. to, że niektórzy pracodawcy traktują premie i dodatki jako składnik pensji minimalnej, wskutek czego pensja zasadnicza jest niższa niż wymagane minimum - przekonuje szefowa resortu polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jej zdaniem tracą na tym bowiem pracownicy.

- To jest głównie problem pracodawców sfery publicznej - zauważył w Polskim Radiu 24 Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej. To te firmy - argumentował - mają obowiązek robić dodatki, a potem mówią, że "płaca zasadnicza może być niższa, bo ktoś ma płacone stażowe 20 proc.". 

Czytaj także: 

Pomysł ministry polityki społecznej, czyli wprowadzenie wynagrodzenia minimalnego jako zasadniczego, poparł w Polskim Radiu 24 Krzysztof Małecki z Forum Związków Zawodowych. - Jeszcze w zeszłym roku, dwa lata temu były przypadki i sytuacje, gdzie z powodu braku wypłacenia dodatków do pensji zasadniczej wynagrodzenie pracowników było poniżej płacy minimalnej - wyjaśnił. 

REKLAMA

Posłuchaj

Krzysztof Małecki i Piotr Soroczyński o pensji minimalnej w Polsce (Kapitał i praca) 23:25
+
Dodaj do playlisty

Ile obecnie wynosi płaca minimalna?

Obecnie płaca minimalna wynika z inflacji i przeciętnego wzrostu pensji w gospodarce. Od 1 lipca, po drugiej w tym roku podwyżce, minimalne wynagrodzenie wynosi 4300 brutto, tj. 3261,53 zł na rękę. 

(PAP) (PAP)

***

AudycjaKapitał i praca
ProwadzącyAnna Grabowska
Goście: Krzysztof Małecki (Forum Związków Zawodowych), Piotr Soroczyński (Krajowa Izba Gospodarcza)
Data emisji: 7.09.2024
Godzina emisji: 15.04

Polskie Radio 24/ mbl

kmp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej