Prof. Rzepliński: 15 października ludzie powiedzieli autokracji - basta

2024-09-10, 19:28

- Dzięki wyborcom uzyskaliśmy szansę powrotu do praworządności. Nie musimy zaczynać siać zboża na zupełnie niezaoranym polu. Chodzi o zmiany, które przywrócą zaufanie do prawa i do tych, którzy je stosują - mówił w Polskim Radiu 24 były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński.  

W Senacie zorganizowano spotkanie "Drogi wyjścia z kryzysu konstytucyjnego", w którym wzięli udział m.in. premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz marszałkini Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. Udział potwierdzili przedstawiciele resortu sprawiedliwości, w tym minister Adam Bodnar, a także prawnicy m.in. prof. Leszek Garlicki, prof. Irena Lipowicz, prof. Ewa Łętowska, sędzia Jerzy Stępień, prof. Adam Strzembosz oraz prof. Andrzej Zoll.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że w kwestii praworządności czeka nas długa droga. - Łatwo jest zniszczyć nawet piękne dzieło. Zbudowanie czegoś, co będzie podziwiane, jest trudnym procesem. 15 października 2023 roku ludzie powiedzieli autokracji - basta. Dali nam szansę na zmianę sytuacji, bo pewne rzeczy trzeba zmienić. Konstytucja nie jest pustym aktem, którego nikt nie czyta - powiedział prof. Andrzej Rzepliński. 


Posłuchaj

Prof. Andrzej Rzepliński gościem Przemysława Szubartowicza (Rozmowa Polskiego Radia 24) 13:43
+
Dodaj do playlisty

Zaufanie do prawa i sędziów

Jego zdaniem tworzenie i poszanowanie prawa nie jest tylko polską chorobą. - Podobnie jest w Parlamencie Europejskim, gdzie deputowani wzajemnie potrafią blokować nawet bardzo obiecujące projekty. Do pewnego stopnia jest to tam uzasadnione, bo pochodzą z różnych państw. W Polsce, dzięki wyborcom, uzyskaliśmy szansę powrotu do praworządności. Nie musimy zaczynać siać zboża na zupełnie niezaoranym polu. Chodzi o zmiany, które przywrócą zaufanie do prawa i do tych, którzy je stosują. Trudno jest liczyć na to, że po jednym spotkaniu wszystkie problemy zostaną rozwiązane - tłumaczył prof. Rzepliński.  

Były sędzia TK przywołał przy tym art. 2 konstytucji, który mówi, że Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej. - To może funkcjonować tylko wtedy, gdy prawo będzie demokratyczne, a godność każdego człowieka poszanowana. Ustawicznie powinniśmy dbać o to, by sędzią zostawał człowiek, którego osobowości, gotowości i doświadczenia do sprawiedliwego orzekania nikt nie zakwestionuje. To jest realny problem, którym musimy się zająć - podsumował prof. Rzepliński.       

REKLAMA

Spotkanie w Senacie odbyło się za zamkniętymi drzwiami, a wnioski z narady mają zostać opracowane i przedstawione opinii publicznej w najbliższych dniach.

***

Audycja: Rozmowa Polskiego Radia 24
Prowadzący: Przemysław Szubartowicz
Gość: prof. Andrzej Rzepliński (były prezes TK)
Data emisji: 10.09.2024
Godzina emisji: 17.33

REKLAMA

PR24/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej