Timothy Snyder. "Bez Kazimierza Pułaskiego nie byłoby Stanów Zjednoczonych Ameryki"
Magazyn "The Atlantic" opublikował fragment książki znanego historyka Timothy'ego Snydera "O wolności" (ang. "On Freedom") o tytule "Dar Polski dla Republiki Amerykańskiej" (ang. "Poland’s Gift to the American Republic"). Snyder uczestniczył w niedawnej Konwencji Partii Demokratycznej w Chicago i odwołując się do bohaterów dwóch narodów - Tadeusza Kościuszki i Kazimiera Pułaskiego - zaznaczył, jakie zasługi oddali oni w walce o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
2024-09-16, 05:40
Nawiązanie do aktualnej polityki USA
Timothy Snyder uczestniczył, w drugiej połowie sierpnia 2024 roku, Konwencji Partii Demokratycznej w Chicago.
- Kiedy politycy traktują tej jesieni wolność jako główny aspekt ich kampanii wyborczej, kuszące jest pomyśleć z nostalgią o Rewolucji 1776 roku i wojnie o niepodległość, a także gloryfikować Ojców Założycieli. Nie jesteśmy jednak w trakcie rewolucji i stoimy w obliczu wyboru między rozpadem a reformą – uważa Timothy Snyder. - Bez Kazimierza Pułaskiego mogłoby nie być Konwencji Partii Demokratycznej ani Chicago, ani nawet Stanów Zjednoczonych Ameryki. Wojna o niepodległość była walką o wszystko i zostałaby niemal na pewno przegrana, gdyby nie pomoc rewolucjonistów z zagranicy. Pułaski, doświadczony polski wojskowy oficer, zorganizował amerykańską kawalerię i z bardzo dużym prawdopodobieństwem zapobiegł pochwyceniu lub śmierci George’a Waszyngtona. Sam Pułaski został później zabity w roku 1779 w Bitwie pod Savannach.
Bitwa pod Saratogą. Sukces Tadeusza Kościuszki
REKLAMA
Kazimierz Pułaski. Bohater wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych
Amerykański historyk zwrócił uwagę, że dzięki demokracji, którą Ameryka zawdzięcza Pułaskiemu i jego towarzyszom broni, dzisiejsza batalia toczy się przy urnach wyborczych, a nie w walce zbrojnej. Stawka jest jednak równie wysoka.
- Republika albo zostanie odrodzona, albo zginie. A wydarzenia w Polsce, które doprowadziły do przyjazdu Pułaskiego i jego innych rodaków - republikanów powinny być przestrogą dla współczesnego narodu, który pomógł stworzyć – oceniał autor.
Timothy Snyder podkreślił, że w czasie walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych Pułaski, jak i inni Polacy, mieli nadzieję, że amerykańska republika przeżyje. Pułaski był weteranem wojen z cesarzową Rosji Katarzyną Wielką, której imperialne zakusy obejmowały zniszczenie Rzeczypospolitej Obojga Narodów (Polski i Litwy), a także świadkiem, jak upada Polska.
REKLAMA
Autor pisał też o roli Kościuszki. Twierdził, że jako oficer i inżynier wojskowy Tadeusz Kościuszko był niezastąpiony w amerykańskiej Armii Kontynentalnej. Wymieniał jego militarne osiągnięcia, dodając, że Kościuszko przeznaczył też majątek, aby przynieść wolność niewolnikom. Po jego śmierci Thomas Jefferson, któremu dał w tej sprawie pełnomocnictwo, nigdy jednak nie urzeczywistnił tego planu.
Kazimierz Pułaski - konfederat barski, ojciec amerykańskiej kawalerii, królobójca
Tadeusz Kościuszko. 206. rocznica śmierci bohatera dwóch narodów
REKLAMA
- Dzisiaj wady amerykańskiego systemu są aż nadto widoczne, jego konstytucyjne punkty krytyczne są wzmacniane przez stronnicze, błędne interpretacje partyjne oparte na złej woli i wspierane przez oligarchów i zagranicznych wrogów. A historia naszych polskich sojuszników przypomina nam, że problem niesprawiedliwości był wpisany od początku republiki w niespełnioną obietnicę wolności – uznał amerykański historyk.
Andrzej Dobrowolski/PAP/im
REKLAMA