Ogromne zniszczenia. Zdjęcia satelitarne obrazują siłę żywiołu
Przechodząca przez Dolny Śląsk powódź pozostawiła za sobą pozalewane miejscowości, pola, drogi i tory kolejowe. Skalę kataklizmu dobrze obrazują dane satelitarne zebrane i opracowanie przez IMGW. Miejscami stojąca woda ma głębokość ponad dwóch metrów.
2024-09-19, 16:25
Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju na antenach Polskiego Radia - Jedynki, Dwójki, Trójki, Czwórki, Polskieradio24 oraz Radia Kierowców. Relacjonujemy minuta po minucie w internecie na stronie polskieradio24.pl.
Fala kulminacyjna na Odrze przechodzi przez Wrocław. Sytuacja w mieście jest spokojna, mieszkańcy spacerują nad rzeką i przyglądają się Odrze w rejonie Mostu Piaskowego i na Wybrzeżu Dunikowskiego. Większość budynków w pobliżu Odry oraz tych położonych nisko jest już zabezpieczona. Właściciele pojedynczych sklepików i restauracji asekuracyjnie układają jeszcze worki z piaskiem.
Gdzie jest powódź? IMGW przygotowało szczegółowe mapy
Wcześniej woda pustoszyła miejscowości położone w górę rzeki od stolicy Dolnego Śląska. IMGW przygotowało specjalne mapy obrazujące zasięg powodzi i głębokość wody na zalanych terenach.
Dane użyte do przygotowania wizualizacji pochodzą z mikrosatelitów radarowych ICEYE i trafiają do IMGW z Centrum Informacji Kryzysowej Centrum Badań Kosmicznych PAN. Widać na nich zalane okolice Oławy i Brzegu.
REKLAMA
Najnowsze dane IMGW ukazują zasięg powodzi na Dolnym Śląsku (IMGW)
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej naniósł też na mapę dane o szacowanej głębokości stojącej wody. Wynika z nich, że w niektórych miejscach stoją ponad dwa metry wody.
Najnowsze dane IMGW ukazują zasięg i skalę powodzi na Dolnym Śląsku (opr. IMGW)
Z przedstawionych przez Instytut map wynika, że największe rozlewisko utworzyły się w okolicach Brzezin oraz na północ od Ścinawy Dolnej. W rejonie Brzezin woda ma powyżej dwóch metrów głębokości.
Powódź na Dolnym Śląsku. Są zdjęcia satelitarne IMGW
IMGW przedstawiło też zdjęcia satelitarne z tych samych regionów. Obrazują one sytuację, jaka miała miejsce w środę wieczorem.
REKLAMA
Zobrazowanie z Sentinel-1A z wczoraj z godziny 18:36. Brzeg , Oława, Racibórz, Wrocław, Opole (IMGW)
Wysokie stany Odry i sąsiednich rzek. Jednoznaczne prognozy IMGW
Po przejściu fali kulminacyjnej woda we Wrocławiu będzie powoli opadać. Nie oznacza to jednak, że o czujności można zapomnieć - trzeba cały czas monitorować stan wałów przeciwpowodziowych, te wciąż bowiem podlegają ogromnemu ciśnieniu wywieranemu przez setki tysięcy ton wody.
Czytaj także:
- Skaleczyłeś się przy sprzątaniu po powodzi? Rzecznik GIS apeluje do Polaków
- W stroju wojskowego informował o wysadzaniu wałów. Jest reakcja służb
Według IMGW na stacji Trestno maksymalny stan na Odrze utrzyma się przez około 48 godzin. Woda będzie potem przybierać w dół rzeki do do Malczyc. Stany alarmowe zostaną przekroczone w Ścinawie i Głogowie, a także w Połęcku, a stany ostrzegawcze - w Nowej Soli, Cigacicach, Nietkowie, a także poniżej ujścia Nysy Łużyckiej w Białej Górze i Słubicach - przewidują synoptycy IMGW.
Stany alarmowe utrzymują się także na środkowych i ujściowych odcinkach rzek: Nysa Kłodzka, Oława, Ślęza, Bystrzyca, Kaczawa i Bóbr.
Uwaga na wezbrane wody. Obowiązują ostrzeżenia synoptyków
"Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne przed wezbraniami i 3 stopnia dla województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego i wielkopolskiego. Nadal obowiązują też ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną" - przypomina IMGW.
REKLAMA
IMGW wydało ostrzeżenia przed wezbraniami rzek i suszą hydrologiczną (IMGW)
PAP, IAR, IMGW/ mbl
REKLAMA