W stroju wojskowego informował o wysadzaniu wałów. Jest reakcja służb

W obliczu rosnącej liczby przypadków podszywania się pod żołnierzy Wojska Polskiego ważne jest, aby każdy obywatel wiedział, jak odróżnić prawdziwego żołnierza od przebierańca szerzącego dezinformację - ostrzega wiceszef MON Cezary Tomczyk po niepokojących doniesieniach o pojawiających się na zalanych terenach fałszywych wojskowych.

2024-09-19, 15:34

W stroju wojskowego informował o wysadzaniu wałów. Jest reakcja służb
Jak rozpoznać prawdziwego żołnierza? Jest apel MON po informacjach o fałszywych wojskowych PAP/Michał Meissner. Foto: PAP/Michał Meissner/X/MON

Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia. Przekazujemy także informacje minuta po minucie na naszej stronie polskieradio24.pl.

"Namierzono człowieka przebranego za wojskowego, który informował o wysadzaniu wałów"

Donald Tusk, podczas posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu, zaapelował o to, żeby nie powielać dezinformacji, która pojawia się w internecie. Takim fake newsem jest wiadomość o rzekomym planie wysadzania wałów przeciwpowodziowych. Premier jednoznacznie oświadczył, że nie ma takich planów i jest to fałszywa informacja.

- Namierzono też człowieka, który przebrany w mundur wizytuje różne miejsca, udając wojskowego, i informuje o tym, że za chwilę będą wysadzone wały. Człowiek porusza się samochodem na fałszywych numerach rejestracyjnych, więc to już nie jest zabawa, to nie jest amatorka, tylko to są poważne kwestie - powiedział Tusk.

Ustaleniem personaliów mężczyzny zajmuje się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

REKLAMA

Jak rozpoznać prawdziwego żołnierza

Z kolei wiceszef MON Cezary Tomczyk zamieścił w mediach społecznościowych komunikat z apelem o przeciwdziałanie dezinformacji.

"W obliczu rosnącej liczby przypadków podszywania się pod żołnierzy Wojska Polskiego, ważne jest, aby każdy obywatel wiedział, jak rozpoznać prawdziwego żołnierza od przebierańca szerzącego dezinformację" - napisał i wskazał na kluczowe zasady.

- Zawsze śledź oficjalne komunikaty.

- Sprawdzaj informacje w oficjalnych kanałach komunikacji oraz lokalnych mediach.
- Upewnij się, że informacje pochodzą z wiarygodnych źródeł.

Wiceszef MON przedstawił też opis, jak wygląda prawdziwy żołnierz.

REKLAMA

- Nazwisko na mundurze – każdy żołnierz ma naszywkę z nazwiskiem.

- Przynależność do jednostki – na lewym ramieniu znajdziesz naszywkę z nazwą lub skrótem jednostki wojskowej.
- Stopień wojskowy – widoczny na prawym ramieniu.
- Polskie flagi – obie znajdują się na ramionach.

"Znak alarmujący? Jeśli ktoś podaje się za żołnierza, ale działa w pojedynkę, z dala od miejsc działania zgrupowań zadaniowych, oraz nie jest w stanie przedstawić swojej przynależności - to może być oszust!" - podkreślił Tomczyk.

"Potwierdzaj informacje w kilku źródłach! Skontaktuj się z rodziną, sąsiadami, albo innymi zaufanymi osobami. Nie wierz we wszystko, co słyszysz i czytasz. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości - skontaktuj się z policją" - zaapelował wiceszef MON.

Czytaj także:

X/IAR/PAP/TVN24/mg/wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej