Schetyna o operacji "Feniks": będziemy budować systemy, które ochronią następne pokolenia

2024-09-23, 20:23

 - Musimy odbudować zniszczone domy, będziemy także inwestować w zbiorniki retencyjne, w systemy, które będą chronić również następne pokolenia. Ważna będzie konsekwencja ze strony koalicji rządowej. Mamy większość i musimy podjąć trudne decyzje - organizacyjne, budżetowe, strukturalne. To jest ten czas - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Schetyna z Koalicji Obywatelskiej.

Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia. Przekazujemy także informacje minuta po minucie na naszej stronie polskieradio24.pl.

Ruszyła operacja "Feniks". Poprowadzą ją Siły Zbrojne na terenach poszkodowanych przez powódź. Plan zakłada odbudowę infrastruktury na obszarach dotkniętych działaniem żywiołu, ograniczenie ryzyka powodzi na przyszłość oraz wsparcie mieszkańców.

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał w tym kontekście powódź z 1997 roku, gdy zalane zostało m.in. Opole i Wrocław.

- Wiem, jak wielkim wysiłkiem będzie, aby wyjść ze zniszczeń. Nikt jednoosobowo nie poradzi sobie z tym wyzwaniem. To będzie wysiłek dla państwa we współpracy z samorządami i ludźmi. Pełnomocnik rządu Marcin Kierwiński będzie to koordynował, stawiał akcenty. Budżetowo nie może być kalkulacji, musimy sobie poradzić. Dobrze, że będzie możliwość skorzystania ze środków europejskich. Przed odbudową musimy posprzątać i osuszyć zniszczone budynki. Wojewoda dolnośląski szacuje straty na blisko 6 mld złotych. To jest stan na dzisiaj, to co widać. Dochodzi do tego infrastruktura elektryczna, gazowa, wodociągi - powiedział Grzegorz Schetyna. 

REKLAMA

Posłuchaj

Grzegorz Schetyna gościem Przemysława Szubartowicza (Rozmowa Polskiego Radia 24) 15:44
+
Dodaj do playlisty

Powrót do normalności i strategia na przyszłość  

Jego zdaniem wielkim zadaniem jest, żeby nie zostawić ludzi samych sobie w obliczu tragedii.

- Problem dotyczy górskich terenów. Niedługo zaczną się chłodne noce, tam wakacje już się skończyły. Trzeba pomóc ludziom, którzy stracili dorobek całego życia, woda zabrała im wszystko. Musimy pomóc wrócić im do normalności, ale chodzi też o strategię bezpieczeństwa na przyszłość. Wrocław został uratowany, bo udało się wybudować zbiornik Racibórz Dolny. Ten projekt powstał jeszcze w latach 90. XX wieku. Zbiorniki retencyjne są szansą, mogą ochronić ludzi i ich mienie, miasta, miasteczka i wsie. Kwestie bezpieczeństwa nie powinny mieć barw politycznych. Budowaliśmy wały i zbiorniki retencyjne, a PiS przerzucał pieniądze do Polski wschodniej, gdzie nie było projektów, które można było realizować. Ważne jest, aby zwiększyć bezpieczeństwo na terenach zalewowych. Nie możemy kalkulować. Trzeba przygotować odpowiednie projekty i je przeprowadzić. Musimy odbudować zniszczone domy, będziemy także inwestować w zbiorniki retencyjne. W systemy, które będą chronić również następne pokolenia. Ważna będzie konsekwencja ze strony koalicji rządowej. Mamy większość i musimy podjąć trudne decyzje - organizacyjne, budżetowe, strukturalne. To jest ten czas - tłumaczył Schetyna.      

Operacja "Feniks" ma się koncentrować na trzech obszarach: odbudowa infrastruktury, ograniczenie ryzyka przyszłych powodzi oraz wsparcie ludności cywilnej. W ramach operacji zorganizowane zostaną zgrupowania zadaniowe z udziałem Wojsk Obrony Terytorialnej, wojsk inżynieryjnych i logistycznych. Operacja zaplanowana jest do końca roku z możliwością przedłużenia w razie potrzeby.

REKLAMA

***

Audycja: Rozmowa Polskiego Radia 24
Prowadzący: Przemysław Szubartowicz
Gość: Grzegorz Schetyna (Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 23.09.2024
Godzina emisji: 17.33

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej