Grzyby są niezbędne do przetrwania lasów. Trzeba je umiejętnie zbierać

- Z 12 tys. gatunków grzybów żyjących w Polsce, tylko 1100-1400 gatunków zalicza się do grupy grzybów jadalnych. Większość z nas zbiera tylko kilka lub kilkanaście gatunków, najlepsi zbieracze 40-60. Ale trzeba pamiętać, że tych trujących jest w polskich lasach aż 250 gatunków - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Piotr Grzywacz, profesor nauk leśnych, specjalista w zakresie fitopatologii i mykologii leśnej.

2024-09-25, 20:19

Grzyby są niezbędne do przetrwania lasów. Trzeba je umiejętnie zbierać
Grzyby powodują rozkład materii organicznej co jest warunkiem przetrwania lasów.Foto: shutterstock.com

Większość z nas zbiera grzyby amatorsko i przeciętny Polak jest w stanie rozpoznać najwyżej 15 gatunków jadalnych, m.in. borowiki szlachetne, podgrzybki, kurki, koźlarze, gołąbki lub gąski zielonki. Jednak grzyby pełnią bardzo ważną rolę w ekosystemie jako składnik wielu środowisk. Podobnie jak bakterie, rozkładają martwą materię organiczną, oczyszczając środowisko z odchodów zwierząt i szczątków organizmów.

- Grzyby w lasach są od zawsze. Ale nie zawsze grzyby mają owocniki, która sięgają w głąb ziemi na 20-30 cm. I to właśnie grzybnia buduje ten owocnik, który potrzebuje dużo wilgoci, ponieważ grzybnia rozkłada różne substraty i wydziela substancje enzymatyczne. Następuje ich rozkład i dopiero drogą osmozy te związki trafiają do grzybni. To daje czasami nawet półtorakilogramowe owocniki grzybów - powiedział prof. Andrzej Piotr Grzywacz.  

Posłuchaj

Po co w lesie są grzyby? (Zmiana klimatu) 23:00
+
Dodaj do playlisty

Grzyby przetrwają nawet suszę w lasach

Przypomniał też, że gdy jest susza to owocniki nie mogą się rozwijać, ale nawet w takich warunkach zostaje w ziemi grzybnia i same przetrwalniki grzybów. Wszystko, co jest wyższe niż 1,5 cm, nazywane jest grzybem wielkoowocnikowym. Takich gatunków jest około 4,5 tys. Kolejne 5,5 tys. to gatunki grzybów mikroskopijnych, które widać dopiero przez lupę lub mikroskop. Są też jeszcze mniejsze grzyby tzw. porosty. Liczbę wszystkich gatunków grzybów w Polsce szacuje się na 12 tys., co oznacza, że po owadach (ponad 30 tys. gatunków) jest to najliczniejsza grupa gatunków żyjących w Polsce. 

Borowik to grzyb symbiotyczny

Istnieje też w Polsce kilka gatunków grzybów domowych, które się wyspecjalizowały, aby żyć np. na drewnie i prowadzą do jego rozkładu.

REKLAMA

- Ale są też grzyby pleśniowe, które żyją na zawilgoconych ścianach. One są bardzo szkodliwe dla ludzi, wywołują astmę i różnego typu uczulenia. Grzyby, które zbieramy w lasach, to rodzaj grzybów symbiotycznych (mikoryzowych), które mają pełną symbiozę z leśnymi drzewami. Obie strony dostarczają sobie wtedy cenne produkty spożywcze - tłumaczył prof. Grzywacz.  

***

Audycja: Zmiana Kilmatu
Prowadząca: Marta Hoppe
Gość: prof. Andrzej Piotr Grzywacz (profesor nauk leśnych)
Data emisji: 25.09.2024
Godzina emisji: 19.06

PR24/SW

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej