Były szef ABW znów nie stawił się na przesłuchanie. Jest wniosek do sądu
Przed sejmową komisją śledczą do spraw Pegasusa kolejny raz nie stawił się były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Piotr Pogonowski. W piątek przegłosowano wniosek o ukaranie go karą porządkową.
2024-09-27, 11:33
Przewodnicząca komisji Magdalena Sroka powiedziała podczas piątkowego posiedzenia, że komisja otrzymała korespondencję od Piotra Pogonowskiego, który poinformował, że po raz drugi nie stawi się na posiedzeniu komisji, ponownie powołując się na orzeczenie TK o niekonstytucyjności komisji ds. Pegasusa.
Polityk PSL-TD zaznaczyła, że nie dopuszcza możliwości, aby "świadkowie nie stawiali się przed komisją".
Będzie wniosek o doprowadzenie
- Ostatni termin dla pana Pogonowskiego, to 11 października, potem wystąpimy z wnioskiem o doprowadzenie - poinformowała. Jak zaznaczyła, komisja przegłosowała wniosek o zwrócenie się do Sądu Okręgowego w Warszawie o zastosowanie wobec świadka kary porządkowej w związku z nieusprawiedliwioną nieobecnością.
Dodała, że na 3 października zaplanowano przesłuchanie w charakterze świadka Doroty Brejzy, żony europosła KO Krzysztofa Brejzy.
REKLAMA
10 września TK orzekł, że zakres działania komisji śledczej ds. Pegasusa jest niezgodny z konstytucją. Sędzia Stanisław Piotrowicz, uzasadniając decyzję Trybunału powiedział, że uchwała o powołaniu komisji śledczej ws. Pegasusa została "dotknięta wadą prawną". Według TK, Sejm podejmował uchwałę, obradując "w niewłaściwym składzie" poprzez uniemożliwienie sprawowania mandatów poselskich Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi.
CBA, ABW i NBP
Pogonowski to były szef ABW od 2016 do 2020 r. (w latach 2015-2016 pełnił obowiązki szefa); złożył rezygnację "z przyczyn osobistych". Od 2020 r. jest członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego, gdzie objął nadzór nad departamentami: administracji, bezpieczeństwa i controllingu.
Posłuchaj
Wcześniej, w latach 2008–2010 Pogonowski był dyrektorem gabinetu szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusza Kamińskiego. W wyborach parlamentarnych w 2011 r. bezskutecznie ubiegał się o mandat poselski z list PiS w okręgu lubelskim.
Legalność i celowość wykorzystywania systemu
Komisja śledcza ds. Pegasusa bada legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję od listopada 2015 r. do listopada 2023 r. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz.
REKLAMA
Dotychczas komisja przesłuchała m.in.: byłego wicepremiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, byłego wiceszefa MS, polityka Suwerennej Polski Michała Wosia, byłego dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości Mikołaja Pawlaka oraz innych pracowników resortu sprawiedliwości.
- Bosacki o aferze Pegasusa: mam nadzieję, że świadkowie pójdą po rozum
- Pegasus był używany nielegalnie. Śliz: nie posiadał akredytacji ABW
- Przesłuchanie Czerwińskiej. "Nie wiedziałam, że środki pójdą na zakup Pegasusa"
pg/pap/iar
REKLAMA