Hezbollah potwierdza. Nasrallah zginął w nalocie

Nie żyje przywódca Hezbollahu Hasan Nasrallah. Organizacja potwierdziła doniesienia w swoim oświadczeniu. Zapowiedziała też dalszą walkę z Izraelem.

2024-09-28, 13:33

Hezbollah potwierdza. Nasrallah zginął w nalocie
Hezbollah potwierdził śmierć swojego lidera Hasana Nasrallaha.Foto: PAP/EPA/NABIL MOUNZER

Wcześniej o zabiciu lidera Hezbollahu poinformował Izrael, który zaatakował wczoraj kwaterę główną organizacji. Następnie powołując się na swoje informacje potwierdziła to Francja.

"Hassan Nasrallah nie będzie już mógł terroryzować świata" - napisała w mediach społecznościowych izraelska armia. Z kolei bojownicy oświadczyli, że ich lider "dołączył do swoich wielkich, nieśmiertelnych towarzyszy-męczenników, którym przewodził przez około 30 lat".

W wyniku nalotu mieli zginąć także inni przedstawiciele dowództwa Hezbollahu. Według Tel Awiwu libańska grupa straciła większość swoich liderów.

REKLAMA

Czytaj także:

Atak Izraela. Cios w Hezbollah

Przypomnijmy, że w piątek siły powietrzne Izraela zaatakowały kwaterę główną Hezbollahu w południowej części Libanu. Samoloty zrzuciły ponad 80 bomb o wadze jednej tony na budynek, pod którym była kryjówka bojowników. 

Tel Awiw oskarżał Hasana Nasrallaha o planowanie i przeprowadzanie ataków terrorystycznych na Izrael. Od 8 października ubiegłego roku Hezbollah regularnie atakował Izrael po tym, jak Tel Awiw najechał Strefę Gazy w odpowiedzi na rajd Hamasu na południowe kibuce.

Posłuchaj

Michał Wojnarowicz, ekspert PISM w Polskim Radiu 24: przywództwo Hezbollahu zostało zdekapitowane (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Kim był Hasan Nasrallah?

Nasrallah został przywódcą Hezbollahu w 1992 roku w wieku 32 lat. Przejął kierownictwo w organizacji po tym, jak jej poprzedni lider Abbas al-Musawi został zabity w izraelskim ataku helikopterowym. Hasan Nasrallah został bojownikiem w 1975 roku podczas libańskiej wojny domowej, wstępując do szyickiej milicji Amal.

REKLAMA

W 1982 roku w odpowiedzi na ataki palestyńskich bojówek z terytorium Libanu Izrael dokonał inwazji na to państwo. W 1985 roku Amal wraz z innymi organizacjami utworzyła Hezbollah, wzywając do "unicestwienia" Izraela. Hasan Nasrallah awansował w organizacji z bojownika do dyrektora regionalnego i stołecznego, a następnie na przywódcę.

Jedną z jego pierwszych decyzji była zemsta za zabójstwo al-Musawiego. Przeprowadzony wówczas atak rakietowy na północy Izrael zabił dziewczynkę. Drugą częścią odwetu był wybuch samochodu pułapki pod ambasadą Izraela w Turcji, który zabił pracownika placówki.

Później zamachowiec samobójca wjechał samochodem w ambasadę Izraela w Buenos Aires i wysadził się, zabijając 29 osób i raniąc 242 osoby. 4 ofiary były Izraelczykami. Sukcesem Hasana Nasrallaha było wycofanie się Izraelczyków z południowego Libanu w 2000 roku. Po wieloletniej wojnie partyzanckiej ze strony Hezbollahu. W tym czasie życie stracił jego najstarszy syn Hadi.

Nie pokazywał się publicznie

Hezbollah uznał wtedy, że odniósł pierwsze arabskie zwycięstwo w wojnach przeciwko państwu żydowskiemu, a Liban wbrew rezolucji ONZ, nie rozbroi się i pozostanie w południowym Libanie. W 2006 roku po ataku lądowym Hezbollahu na północny Izrael wybuchła 34-dniowa wojna.

REKLAMA

Izraelskie lotnictwo bombardowało wtedy dom i biura Hasan Nasrallaha, ale bezskutecznie. Po wybuchu wojny domowej w Syrii Hasan Nasrallah wsparł swoimi bojownikami Baszszara al-Assada, czym naraził się na oskarżenia ze strony sunnitów o wciąganie Libanu w wojnę i wywoływanie tarć pomiędzy wyznaniami.

Hasan Nasrallah od lat nie pokazywał się publicznie w obawie przez izraelskim zamachem.

IAR/mg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej