Chiny testują pocisk balistyczny. "Chcieli, by świat to zobaczył"

- To sygnalizowanie po adresem Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników w regionie, że Chiny są potęgą jądrową, że mają pociski balistyczne, które mogą osiągnąć terytorium USA - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Behrendt (Instytut Boyma).

2024-09-28, 15:24

Chiny testują pocisk balistyczny. "Chcieli, by świat to zobaczył"
Wystrzelenie pocisku jest odbierane jako element demonstracji siły militarnej Chin . Foto: PAP/EPA/STEPHANI SPINDEL

Chińska armia przekazała za pośrednictwem ministerstwa obrony o wystrzeleniu w środę o godz. 8.44 (2.44 w Polsce) międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) wyposażonego w atrapę głowicy bojowej. Był to pierwszy od 44 lat test ICBM przeprowadzony przez Chiny, który ujawniono.

Nie podano jednak żadnych szczegółów dotyczących miejsca upadku pocisku ani tego, czy został on wystrzelony z okrętu podwodnego, czy z lądu.

Paweł Behrend komentując wystrzelenie pocisku, zwracał uwagę, że może to być chęć podkreślenia przez Chiny uporządkowania sytuacji w siłach zbrojnych, zwłaszcza w ich części odpowiedzialnej za pociski balistyczne. Nie bez znaczenia ma być także zbliżająca się 75. Rocznica proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej.

- Kolejną okolicznością potwierdzającą demonstracyjność testu jest fakt, że odbył się on w trakcie Zgromadzenia Ogólnego ONZ, dzień po wystąpieniu prezydenta Bidena (...). Normalnie Chiny strzelają pociskami balistycznymi z wybrzeża na zachód, w słabo zaludnione prowincje w głębi lądu (…). W tym wypadku mamy odwrotny kierunek, tak by to świat zobaczył - podkreślił ekspert.

REKLAMA

Posłuchaj

Paweł Behrend o chińskich testach rakietowych (Świat 24) 18:26
+
Dodaj do playlisty

Chiny rzadko testują pociski ICBM na wodach międzynarodowych, a niektórzy eksperci zwracają uwagę, że ostatnia taka próba miała miejsce w maju 1980 r., kiedy to Pekin wystrzelił pocisk DF-5 w kierunku południowego Pacyfiku. Zazwyczaj armia testuje pociski balistyczne w regionie Sinciang na zachodzie kraju lub w Zatoce Bohai.

Międzykontynentalne pociski balistyczne są jedną z najpotężniejszych broni na świecie i mogą przenosić głowice nuklearne.

Czytaj także:

***

REKLAMA

AudycjaŚwiat 24
Prowadzący: Michał Strzałkowski
Gość: Paweł Behrendt (Instytut Boyma)
Data emisji: 28.09.24
Godzina emisji: 13.06

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej