Innowacyjna operacja w Polsce na otwartym mózgu. Szansa nie tylko dla Bruce'a Willisa
- To była już trzecia tego typu operacja. O wcześniejszych nie informowaliśmy. Tym razem sponsor poinformował media amerykańskie, że operacja miała miejsce w Polsce. Lekarze Bruce'a Willisa pewnie wiedzą, że to ruszyło - mówił w Polskim Radiu 24 kierownik kliniki neurochirurgii w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim prof. Mirosław Ząbek.
2024-09-30, 13:01
W Szpitalu Bródnowskim w Warszawie zespół lekarzy pod kierownictwem prof. Mirosława Ząbka jako pierwszy na świecie podał gen bezpośrednio do mózgu pacjenta.
Ten innowacyjny zabieg ma na celu uruchomienie produkcji białka, które może pomóc w walce z demencją skroniowo-czołową. Cierpi na nią m.in. słynny amerykański aktor Bruce Willis. Zabieg polega na wszczepieniu genu odpowiedzialnego za produkcję progranuliny. Brak tego białka może prowadzić do neurologicznych problemów w części mózgu odpowiedzialnej za emocje i zachowanie.
Posłuchaj
"Jest duże prawdopodobieństwo, że będziemy skuteczni"
Profesor Mirosław Ząbek wraz z zespołem wykonali już trzecią tego typu operację, działając jako jedyna jednostka na świecie przeprowadzająca tę innowacyjną procedurę.
REKLAMA
- O wcześniejszych nie informowaliśmy. Tym razem sponsor poinformował media amerykańskie, że operacja miała miejsce w Polsce. Lekarze Bruce'a Willisa pewnie wiedzą, że to ruszyło. Zawsze lepiej, gdy metoda jest uznana, a jej skuteczność określona. Jest jednak duże prawdopodobieństwo, że będziemy skuteczni - powiedział prof. Mirosław Ząbek.
Podczas zabiegu lekarze skupiają się na podawaniu syntetycznego genu, który ma zainicjować produkcję białka, którego w mózgu brakuje.
- Jestem przekonany, że medycyna pójdzie jeszcze dalej. Będzie można nie tylko wyprodukować to, co jest potrzebne. Będzie można też naprawić to, co jest zepsute w mózgu. Gen jest fragmentem kwasu nukleinowego. Jeśli wiadomo, że w mózgu zepsuty jest fragment łańcucha DNA, to kopię fragmentu można wyprodukować. Wprowadzamy go do mózgu bardzo skomplikowaną techniką w konkretne miejsce - tłumaczył prof. Ząbek.
Operację wykonuje się w silnym polu magnetycznym, w rezonansie magnetycznym. Cały czas trzeba mieć podgląd, jak gen się rozprzestrzenia. Zabieg trwa około 10 godzin.
REKLAMA
Amerykański aktor Bruce Willis od lat walczy z demencją. W zeszłym roku zdiagnozowano u niego otępienie czołowo-skroniowe. Z tego powodu zrezygnował z dalszej kariery.
***
Audycja: Temat dnia
Prowadząca: Małgorzata Żochowska
Gość: prof. Mirosław Ząbek (kierownik kliniki neurochirurgii w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim)
Data emisji: 30.09.2024
Godzina emisji: 9.33
PR24
REKLAMA