Polska wygrywa z rosyjskimi oligarchami. Jest ważny wyrok

Biznes Siergieja Kolesnikowa i Igora Rybakowa w Polsce może być wystawiony na sprzedaż - zdecydował sąd arbitrażowy w Sztokholmie. Rosyjskim oligarchom nie pomógł cypryjski wybieg. 

2024-09-30, 19:35

Polska wygrywa z rosyjskimi oligarchami. Jest ważny wyrok
Rosyjscy oligarchowie przegrali w sądzie z Polską. Foto: Shutterstock

Należąca do Siergieja Kolesnikowa i Igora Rybakowa fabryka wełny mineralnej w Wykrotach może być wystawiona na sprzedaż przez tymczasowego zarządcę przymusowego. Znajdujący się na polskiej liście sankcyjnej biznesmeni próbowali zablokować sprzedaż poprzez arbitraż w Szwecji. 

Wełna mineralna, Wykroty i sankcje wobec Siergieja Kolesnikowa i Igora Rybakowa

Kolesnikow i Rybakow są właścicielami koncernu Technonicol, giganta rosyjskiego rynku wyrobów izolacyjnych i poszyć dachowych. Technonicol jest też obecny na światowych rynkach i sprzedaje swoje wyroby w przeszło stu krajach świata. W Polsce obecny jest od kilkunastu lat. 

Wiosną 2021 roku należąca do Kolesnikowa i Rybakowa spółka Boerner Insulation otworzyła w Wykrotach pod Wrocławiem fabrykę wełny mineralnej. W zakładzie, którego uruchomienie kosztowało 300 mln złotych zatrudnienie miało ok. 200 pracowników. 

Wojna w Ukrainie zmieniła jednak sytuację. Kolesnikow i Rybakow znaleźli się wraz Boerner Insulation na polskiej liście sankcyjnej pod koniec maja 2023. Choć spółka jest kontrolowana przez podmioty zarejestrowane przez oligarchów na Cyprze, to MSWiA wprowadziło ją na listę, zablokowano rachunki bankowe, zatrzymano produkcję, a w lipcu do firmy wprowadzono tymczasowego zarządcę przymusowego. Decyzję o tym podpisał ówczesny minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. 

REKLAMA

Celem tymczasowego zarządcy jest sprzedanie aktywów spółki. Rosjanie postanowili jednak się bronić, kierując sprawę do arbitrażu w Izbie Handlowej w Sztokholmie. 

Nieudany wybieg Rosjan

Rosjanie próbowali oprzeć swoje działanie z wykorzystaniem sztokholmskiego arbitrażu na sprytnym zabiegu z momentem zgłaszania sprawy i wykorzystaniu polsko-cypryjskiej umowy o ochronie wzajemnej inwestycji (tzw. BIT). 

BIT to umowy międzynarodowe, w dużym skrócie chroniące nieco prywatne inwestycje zagraniczne. Po 1989 roku Polska zawarła dużo takich umów dając gwarancje dla inwestorów, że ich prawa będą szanowane. W przypadku polsko-cypryjskiej mały detal, a nawet dwa - inwestycja w Wykrotach została uruchomiona wiosną 2021. Spółka Technonicol-Insulation (która obecnie nazywa się Boerner Insulation) została zarejestrowana 15 kwietnia 2019 roku. Tymczasem Polska wypowiedziała BIT z Cyprem ze skutkiem kończącym ją w styczniu 2019 roku. 

Rosyjscy biznesmeni zastosowali też chwyt z arbitrażem doraźnym - sędzia decyduje wtedy w ciągu pięciu dni o rozstrzygnięciu. Składanie wniosków tuż przed weekendem, jak informuje Business Insider, daje składającym spore szanse, że nie uda się skontaktować z drugą stroną i nie będzie się ona bronić. Polska Prokuratoria Generalna nie dała się jednak zwieść. Arbitraż odrzucił wniosek Rosjan i tymczasowy zarządca może szukać klienta na zakład produkcji wełny mineralnej. 

REKLAMA

Oligarchowie nie składają broni

Kolesnikow i Rybakow oczywiście nie składają broni. Po pierwsze, wciąż procesują się w sprawie sankcji w polskich sądach administracyjnych i zapowiadają, że walczyć będą "aż do Strasburga", czyli od ewentualnej decyzji NSA będą odwoływać się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 

Siergiej Kolesnikow został wpisany na listę sankcyjną, gdyż jest we władzach "Diełowej Rossiji" zrzeszającej rosyjskich przedsiębiorców a także pełnomocnikiem Rzecznika Ochrony Praw Przedsiębiorców oraz Rzecznikiem Praw Antymonopolowych (obie te instytucje są utworzone przy urzędzie Prezydenta Federacji Rosyjskiej). Igor Rybakow, dostał się na listę niejako "przy okazji". W decyzji MSWiA nie ma wprost powodów wpisania go na listę. 

Technonicol zarabia w trakcie wojny. W 2022 roku zyski koncernu były 55 razy wyższe niż rok wcześniej. 

Czytaj także: 

BI/gov.pl/AM

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej