Zamek Grodziec na Dolnym Śląsku. To perła architektury i geopark wpisana na listę UNESCO

- Zamek Grodziec niedaleko Złotoryi jest poważną alternatywą dla innych zabytków na Dolnym Śląsku. To kraina agatu i ametystu, można je poszukać w nieczynnych kamieniołomach - powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Mosoń, kasztelan zamku Grodziec, w audycji "Temat dnia".

2024-10-06, 20:00

Zamek Grodziec na Dolnym Śląsku. To perła architektury i geopark wpisana na listę UNESCO
Zamek Grodziec. Foto: Małgorzata Głogowska/Polskie Radio

Jak możemy przeczytać na oficjalnych stronach www.grodziec.net: "Pierwsze wzmianki o Zamku Grodziec pojawiły się w 1155 roku i pochodzą z bulli papieża Hadriana IV. Dwadzieścia lat później Książę Bolesław Wysoki wystawił przywileje Cystersom z Lubiąża. Oprócz wzmianek z XIII wieku, dotyczących dwóch kasztelanów grodu, niewiele wiadomo o losach zamku, który w tamtym okresie był drewniany. Henryk Brodaty, zastąpił drewnianą budowlę murowaną, a ta na przestrzeni wieków była systematycznie rozbudowywana. 

Posłuchaj

Zbigniew Mosoń, kasztelan zamku Grodziec gościem Polskiego Radia 24 (Temat dnia) 26:53
+
Dodaj do playlisty

 

(...) Aktualnie zamek znajduje się pod opieką Gminy Zagrodno. Od lat odbywają się tutaj imprezy o zasięgu regionalnym i międzynarodowym. Słynny Turniej Rycerski, Święto Wina i Miodu Pitnego, Święto Pieśni co roku przyciągają tysiące turystów. Zamek Grodziec stał się również ulubieńcem producentów filmowych". 

REKLAMA

Kasztelan zamku Zbigniew Mosoń podkreślił że warto go zobaczyć nie tylko dlatego, że powstał na miejscu wygasłego wulkanu, ale że można w nim poznać tradycyjne potrawy staropolskiej kuchni. Zamek można zwiedzać samodzielnie, bez przewodnika od godz. 10.00 do 18.00. 

- Zamek Grodziec znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich. Słowianie już przed wiekami budowali tu swoje warownie. To magiczne miejsce bo to jest wysokie wzgórze na równinie o wysokości 389 m. n.p.m, a Ostrzyca o wysokości 501 m nad poziomem morza, jest symbolem Krainy Wygasłych Wulkanów. Ostrzyca często jest nazywana "śląską Fudżijamą". Na dziedziniec zamku prowadzi asfaltowa droga, jest on dodatkowo zadaszony i chroni przed deszczem - mówił Zbigniew Mosoń.

Gość audycji przypomniał, że zamek ma od XIX wieku charakter romantycznej ruiny, ale trwają prace nad jego rekonstrukcję np. widokowego donżonu, aby zyskał nowe pomieszczenia. A ten region Dolnego Śląska jest alternatywa dla zatłoczonych Karkonoszy.

Zwiedzanie zabytków na Dolnym Śląsku ma jeszcze jeden bardzo ważny aspekt. Jest formą pomocy dla całego regionu dotkniętego powodzią. Ale wbrew wielu niesprawdzonym opiniom większość zabytków tego regionu nie ucierpiała w wyniku tego kataklizmu. Dlatego nie warto odwoływać rezerwacji, tylko wspomóc lokalną turystykę i społeczność przez zaplanowanie urlopu lub weekendowego wypadu, w tym pięknym zakątku naszego kraju. 

REKLAMA


***  

Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: Zbigniew Mosoń, kasztelan zamku Grodziec
Data emisji: 6.10.2024
Godzina emisji: 19.06

REKLAMA

PR24/sw

   

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej