Kupujący mieszkanie pod wynajem to także konsument. Jest wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że osoba biorąca kredyt hipoteczny na mieszkanie, które potem zamierza wynajmować, także jest konsumentem i chroni ją unijna dyrektywa w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich.

2024-10-24, 15:50

Kupujący mieszkanie pod wynajem to także konsument. Jest wyrok TSUE
Kupujący pod najem też są konsumentami. Foto: Shutterstock/Pawel Michalowski

W czwartek 24 października Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) orzekał w sprawie pytania, które skierował do niego Sąd Okręgowy w Warszawie. Dotyczyło ono tego, że czy osoba biorąca kredyt hipoteczny pod zakup mieszkania na wynajem jest także konsumentem, czy też nie. 

Kupujący pod wynajem to też konsument

Sprawa w Sądzie Okręgowym, w której warszawski sąd szukał pomocy TSUE, dotyczy kwestii związanych z kredytami frankowymi. Para małżonków domaga się od banku zwrotu wszystkich rat zaciągniętego we frankach kredytu hipotecznego. Funkcjonariusz policji sądowej i dyrektorka szkoły, którzy na stałe mieszkają w Londynie, kupili w 2008 roku mieszkanie w Warszawie z zamiarem jego wynajmowania. Czynsz był dla nich dodatkowym źródłem dochodu. W 2019 roku udało im się spłacić kredyt i sprzedać mieszkanie.  

Przed Sądem Okręgowym w Warszawie para zwraca uwagę na nieuczciwe warunki zawarte w umowie kredytowej i na tej podstawie chce uznania jej nieważności.

By rozstrzygnąć spór, warszawski sąd zwrócił się z pytaniem do TSUE, czy osoba fizyczna, która wzięła kredyt hipoteczny na zakup pojedynczej nieruchomości przeznaczonej pod wynajem, może być uznana za konsumenta, a co za tym idzie - korzystać z uprawnień ustanowionych w dyrektywie o nieuczciwych warunkach w umowach konsumenckich.

REKLAMA

Trybunał w Luksemburgu w czwartek udzielił odpowiedzi twierdzącej. Trybunał Sprawiedliwości UE przypomniał, że definicja konsumenta powinna być interpretowana szeroko. Uznał też, że zakup mieszkania nie miał celu gospodarczego, lecz służył skonsolidowaniu prywatnego majątku pary.

Jak podkreślił TSUE, chodziło o nabycie jednego lokalu przez osoby nieprowadzące działalności w dziedzinie zarządzania nieruchomościami. "Dochód z najmu miał służyć przede wszystkim do spłaty rat kredytu. Kredytobiorcy nie oddali ponadto w najem innych nieruchomości" - podkreślili sędziowie TSUE.

Ostateczne rozstrzygnięcie, czy para wypełnia definicję konsumenta, należy do warszawskiego sądu i to on wyda wyrok w tej sprawie.

Czytaj także: 

PAP/AM

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej