Spór o KRS. Tuleya: ona przestała istnieć w marcu 2018 roku

- Osoby, które wystartowały w konkursach przed neo-KRS, czyli po marcu 2018 r., tak naprawdę nie są sędziami. Prezydent mianował ich, ale bez wniosku Krajowej Rady Sądownictwa, bo KRS przestała istnieć w marcu 2018 r. To ciało, które dzisiaj funkcjonuje, to nie jest ciało konstytucyjne - mówił w Polskim Radiu 24 Igor Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

2024-10-24, 15:55

Spór o KRS. Tuleya: ona przestała istnieć w marcu 2018 roku
W skład KRS wchodzi 25 osób, w tym 15 wybranych spośród sędziów. Do 2017 r. ich wyboru dokonywały środowiska sędziowskie. Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego, w opublikowanej w poniedziałek wieczorem opinii stwierdziła, że nie można, bez indywidualnej oceny, usunąć wszystkich sędziów powołanych wadliwie w Polsce po 2018 roku.

Igor Tuleya odniósł się do kwestii legalności działania Krajowej Rady Sądownictwa. - Z konstytucji jasno wynika, że owszem, prezydent powołuje sędziów, ale na wniosek Krajowej rady Sądownictwa. Konstytucja też wskazuje, kto wchodzi w skład KRS. Zgodnie z konstytucją zasiada tam piętnastu sędziów wybranych przez środowiska sędziowskie. Tymczasem od marca 2018 roku zasiadają tam osoby, które nie są przedstawicielami środowiska sędziowskiego. To są przedstawiciele władzy politycznej, ich wybiera Sejm. Wierzę, że wrócimy do tego modelu Krajowej Rady Sądownictwa, który jest zgodny z konstytucją - podkreślał.

Posłuchaj

Igor Tuleya o Krajowej Radzie Sądownictwa (Temat dnia) 22:17
+
Dodaj do playlisty

- Podstawowa zasada, obojętnie, czy rządzą "biali", czy "fioletowi", jest taka, że politycy powinni trzymać się z dala od wymiaru sprawiedliwości, bo w momencie, kiedy politycy zaczynają coś grzebać przy sądownictwie, dochodzi do chaosu i tragedii, także zwykłych obywateli, którzy nie mają pewności prawa, nie wiedzą, czy ten wyrok, który zapada w ich sprawie, jest rzeczywiście wyrokiem, czy to jest rozstrzygnięcie ostateczne, czy ich przeciwnik procesowy będzie podważał rozstrzygnięcie, które zostało wydane przez "niesąd" - mówił sędzia.

Nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa została skierowana przez prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Uchwalona ustawa miała zmienić zasady wyboru sędziów-członków KRS. Przewidywała, że znów Radę wybierać będzie środowisko sędziowskie, a nie Sejm, jak obecnie.

REKLAMA

Czytaj także:

Krajowa Rada Sądownictwa, której zadaniem jest chronić niezależność sądów i niezawisłość sędziów, rozpatruje i ocenia kandydatury na stanowiska sędziego, a także przedstawia prezydentowi wnioski o powołanie sędziów. W skład KRS wchodzi 25 osób, w tym 15 wybranych spośród sędziów. Do 2017 r. ich wyboru dokonywały środowiska sędziowskie.

* * *

Audycja: Temat dnia
Prowadząca: Maciej Wolny
Gość: Igor Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie
Data emisji: 24.10.2024
Godzina emisji: 15.18

PR24/ka/wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej