Tusk o Macierewiczu: tak kończy architekt smoleńskiego piekła

Premier Donald Tusk nazwał Antoniego Macierewicza "prowokatorem, kłamcą i architektem smoleńskiego piekła". To reakcja na raport zespołu, który zbadał działalność jego podkomisji.

2024-10-24, 17:55

Tusk o Macierewiczu: tak kończy architekt smoleńskiego piekła
Tusk o Macierewiczu: 24 wnioski do prokuratury - tak kończy "architekt smoleńskiego piekła". Foto: Shutterstock/Fotokon/TomaszKudala

"24 wnioski do prokuratury. Tak kończy architekt smoleńskiego piekła, prowokator i notoryczny kłamca, Antoni Macierewicz. To on na polecenie Jarosława Kaczyńskiego rozpętał polityczną wojnę domową, która ogarnęła cały kraj na długie lata. Zbrodnia i kara" - napisał Donald Tusk na platformie X.

Szereg zawiadomień do prokuratury

W czwartek Ministerstwo Obrony Narodowej zaprezentowało wnioski z raportu zespołu badającego prace podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. Podkomisję w 2016 r. powołał szef MON Antoni Macierewicz, który w 2018 r. został jej przewodniczącym.

MON uważa, że prace podkomisji smoleńskiej były nierzetelne, jej członkowie nie mieli kwalifikacji do badania wypadków lotniczych, a opinie ekspertów zostały przemilczane lub przeinaczone tak, aby pasowały do hipotezy o rzekomym wybuchu na pokładzie samolotu Tu-154M.

REKLAMA

Kierownictwo MON zapowiedziało złożenie w prokuraturze 41 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstw.

Blisko 800-stronicowy raport będzie stanowił podstawę do zawiadomień do prokuratury. Mają one zostać złożone jeszcze w czwartek. 24 zawiadomienia dotyczą Macierewicza i związane są m.in. z przekroczeniem uprawnień w celu osiągnięcia osobistej korzyści, niedopełnieniem obowiązków, fałszerstwem i łapownictwem oraz dopuszczeniem osób trzecich do prac podkomisji. Kolejne 10 zawiadomień dotyczy b. szefa MON Mariusza Błaszczaka.

Negatywna ocena na wszystkich płaszczyznach

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że są to nowe działania, ponieważ zawiadomienia w sprawie zniszczenia samolotu TU-154 nr 102 i zagubienia dowodów, ze względu na swoją pilność zostały złożone wcześniej.

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że zespół negatywnie ocenił działanie podkomisji smoleńskiej we wszystkich badanych aspektach: gospodarności, legalności, celowości oraz rzetelności. Oświadczył, że celem działania podkomisji smoleńskiej było osiąganie celów politycznych i dzielenie społeczeństwa, a nie dochodzenie do prawdy.

REKLAMA

Podkomisja smoleńska została powołana na mocy rozporządzenia z 2016 r. Podkomisja złożyła w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zamachu na prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz morderstwa pozostałych 95 osób podróżujących Tu-154 10 kwietnia 2010 r.

Po objęciu władzy przez rząd Donalda Tuska 15 grudnia 2023 r. została rozwiązana. W styczniu br. został powołany zespół ds. oceny funkcjonowania podkomisji smoleńskiej. W jego skład weszło ok. 20 ekspertów i ekspertek.

Zobacz także:

jp/PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej