Kolejny przypadek gorączki Zachodniego Nilu w Polsce. Wrócił z wakacji w Egipcie

W Krakowie do szpitala przyjęto nastolatka z gorączką Zachodniego Nilu. To kolejny przypadek tej tropikalnej choroby w Polsce.

2024-10-26, 15:30

Kolejny przypadek gorączki Zachodniego Nilu w Polsce. Wrócił z wakacji w Egipcie
Kraków. Nastolatek zakażony gorączką Zachodniego Nilu. Foto: Shutterstock/FotoDax/frank60

Zakażenie wirusem gorączki Zachodniego Nilu zdiagnozowano u nastolatka, który wrócił niedawno z Egiptu. Do krakowskiego szpitala pacjenta przyjęto około dwóch tygodni temu.

Egipt naprowadził lekarzy

Ordynatorka Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, dr n. med. Lidia Stopyra, powiedziała TVN24, że na początku podejrzewano zapalenie mózgu. Jednak badania obrazowe i płynu mózgowo-rdzeniowego wykluczyły taką możliwość.

Na trop gorączki Zachodniego Nilu naprowadziło lekarzy miejsce, w którym nastolatek spędził wakacje - chwilę przed trafieniem do szpitala wrócił z Egiptu, gdzie mógł zostać ukąszony przez komara-nosiciela. 

Wcześniejszy przypadek

Polskie Radio kilka dni temu jako pierwsze informowało o innym przypadku gorączki Zachodniego Nilu w Polsce. Jednak między chorobą nastolatka, a wcześniejszym zakażeniem różnica jest zasadnicza. 

REKLAMA

- Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z pierwszym, potwierdzonym, rodzimym przypadkiem choroby Zachodniego Nilu - przekazał nam wówczas główny inspektor sanitarny Paweł Grzesiowski.

Pacjent, o którym mówił szef GIS nie wyjeżdżał poza Polskę i zakażony został na miejscu. Chorobę przenoszą komary, więc sposobem na uniknięcie zachorowania jest stosowanie repelentów, noszenie odzieży zakrywającej ciało i ręce oraz ew. stosowanie moskitier w domu. 

Gorączka Zachodniego Nilu - objawy i przebieg choroby

U większości ludzi (80 proc.) zakażenie wirusem gorączki Zachodniego Nilu ma przebieg bezobjawowy. Objawy występują tylko u ok. 20 proc. zakażonych pacjentów, w tym u jednej na ok. 150 osób zakażonych choroba przebiega pod postacią neuroinfekcji z zajęciem centralnego układu nerwowego. Śmiertelność tej postaci zakażenia wynosi około 10 proc.

Łagodna postać choroby charakteryzuje się nagłym początkiem z gorączką, bólami głowy, pleców, mięśni, czasami nudnościami, wymiotami, bólami brzucha i biegunką. U części pacjentów może wystąpić wysypka. Ostre objawy trwają 3-10 dni, ale dolegliwości bólowe i zmęczenie mogą utrzymywać się kilka tygodni.

REKLAMA

Choroba neuroinwazyjna przebiega pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, niekiedy porażenia wiotkiego. Zapalenie mózgu występuje częściej u osób starszych, a zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci.

Wirus gorączki Zachodniego Nilu nie przenosi się między ludźmi.

Czytaj także:

TVN24/AM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej