Kasowy PIT od stycznia 2025 r. Ekspert: ochroni biznes przed zatorami płatniczymi i bankructwami
- Bardzo często mieliśmy do czynienia z sytuacją, że przedsiębiorcy musieli "kredytować" budżet państwa, ponieważ sami nie otrzymali zapłaty za usługę czy produkt, a już musieli od tego zapłacić podatek. W przypadku kasowego PIT przedsiębiorca będzie płacił podatek dopiero w momencie, kiedy sam otrzyma zapłatę od kontrahenta - mówił w Polskim Radiu 24 Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy (Lewiatan).
2024-11-04, 14:23
Od stycznia 2025 będą obowiązywać przepisy, które umożliwią niektórym przedsiębiorcom rozliczanie się przez tzw. kasowy PIT.
Przemysław Pruszyński ocenił, że jest to bardzo dobra wiadomość dla prowadzących firmy. Jednak warto podkreślić, że jest to rozwiązanie "opcjonalne" - czyli przedsiębiorca po spełnieniu określonych warunków, sam będzie mógł wybrać tę metodę rozliczania podatków.
"To może uratować niejeden biznes"
- Dzisiaj zasadą jest rozliczenie memoriałowe przychodów i kosztów co oznacza, że obowiązek podatkowy przedsiębiorcy powstaje w momencie wystawienia przez niego faktury. Do 20 dnia następnego miesiąca musi zapłacić podatek, niezależnie od tego, czy jego kontrahent zapłacił mu z tytułu tej sprzedaży - przypomniał. Według nowych zasad czyli tzw. rozliczania kasowego PIT, przedsiębiorca będzie musiał zapłacić podatek dochodowy dopiero w momencie, kiedy otrzyma płatność od swojego klienta.
REKLAMA
- To korzystna możliwość dla przedsiębiorców, która pozwoli im szybko poprawić płynność finansową. To ochroni biznes przed zatorami płatniczymi i ewentualnym bankructwem - zauważył.
Posłuchaj
Posłuchaj
Jakie firmy mogą wdrożyć PIT kasowy?
Gość audycji dodał, że PIT kasowy mogą wdrożyć firmy, o przychodach nie wyższych niż 1 mln złotych. - Chcielibyśmy, jako przedsiębiorcy, żeby tej limit wynosił np. tyle, ile znajduje się w definicji "małego podatnika" w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli 2 mln euro. Niestety, rząd na ten limit w tej chwili się nie zdecydował (…), ale liczymy, że jest to wprowadzone pilotażowo. Jeżeli ten mechanizm się sprawdzi, to w przyszłości będzie można limit podnieść, w podatkach najtrudniejszy jest ten pierwszy krok - mówił Pruszyński.
Czytaj także:
REKLAMA
Drugim warunkiem skorzystania z metody kasowej jest nieprowadzenie ksiąg rachunkowych. Podatnik, który spełnia pozostałe warunki do stosowania kasowego PIT, będzie mógł wybrać metodę kasową, rezygnując z prowadzenia ksiąg rachunkowych na rzecz podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Trzeci warunek ma charakter formalny. Chodzi o złożenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenia o wyborze metody kasowej w terminie do dnia 20 lutego roku podatkowego, a w przypadku podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności gospodarczej.
Metoda kasowa będzie miała zastosowanie wyłącznie do przychodów, które wynikają z transakcji między podatnikiem a przedsiębiorcą oraz są udokumentowane fakturami. Z kasowej metody rozliczania PIT - według szacunków resortu finansów - będzie mogło skorzystać ponad 2 mln podatników.
* * *
REKLAMA
Audycja: Saldo
Prowadzący: Marek Klapa
Goście: Przemysław Pruszyński doradca podatkowy (Lewiatan)
Data emisji: 4.11.2024
Godzina emisji: 12.33
PR24/ka
REKLAMA