Donald Trump wraca do Białego Domu. Przed zaprzysiężeniem dużo formalności
Zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA jest już pewne. Jednak do zaprzysiężenia nowej głowy państwa jeszcze daleko. Zaplanowano je na 20 stycznia, a do tego czasu konieczne będzie przeprowadzenie przewidzianych prawem procedur.
2024-11-06, 15:27
Donald Trump otrzymał już ponad 270 wymaganych głosów elektorskich, co daje mu pewność, że zostanie 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Wielu komentatorów wskazuje, że to zwycięstwo było zdecydowane. Jego konkurentka zdobyła 224 głosy elektorskie.
Ale pokonanie w politycznej walce Kamali Harris to nie wszystko. Mandat do rządzenia będzie bardzo silny, bo dzięki głosom wyborców republikanie uzyskali też większość w Senacie i, prawdopodobnie, również w Izbie Reprezentantów.
Biały Dom po raz drugi. Kiedy zaprzysiężenie Trumpa?
Jednak minie sporo czasu, zanim lider tego obozu politycznego zasiądzie w Gabinecie Owalnym. Bo według prawa przed zaprzysiężeniem musi zostać spełnionych sporo formalności. Przedstawiamy, co się będzie działo w najbliższych tygodniach.
- 7 listopada - certyfikowanie wyników. Lokalne władze w poszczególnych regionach kraju będą poświadczać, że wyniki są prawdziwe.
- 11 listopada - początek tzw. presidential transition. Tego dnia nowy prezydent zacznie w sposób szczegółowy zapoznawać się z sytuacją polityczną i ekonomiczną kraju. Będą go w tym wspierać poszczególne agendy, urzędy i służby. Częścią tego procesu będzie także przekazywanie informacji wywiadowczych na temat tego, co się dzieje na świecie.
- 17 grudnia - głosowanie elektorów. Po głosowaniu powszechnym elektorzy zbierają się w grudniu w stolicach swoich stanów, aby formalnie oddać swoje głosy na prezydenta i wiceprezydenta. Choć teoretycznie elektorzy mogą głosować inaczej, niż wskazały wyniki w ich stanie, w praktyce rzadko się to zdarza.
- 3 stycznia - pierwsze posiedzenie nowego składu Izby Reprezentantów i Senatu. Nowy Kongres złoży przysięgę przed podliczeniem głosów elektorskich.
- 6 stycznia - zatwierdzenie wyników wyborów. Wszystkie głosy elektorskie zostaną oficjalnie podliczone podczas posiedzenia Kongresu.
- 20 stycznia - zaprzysiężenie nowego prezydenta. Kadencja Donalda Trumpa oficjalnie rozpocznie się tego dnia w południe.
W środę Donald Trump podziękował swoim zwolennikom i przypomniał kluczowe punkty swojego programu na nadchodzącą kadencję. Mówił o konieczności "uratowania Ameryki", przedstawiając siebie jako lidera, który ma przynieść krajowi stabilność i siłę w obliczu rosnących wyzwań.
REKLAMA
Zaznaczył również, że jego administracja skoncentruje się na wzroście gospodarczym i odbudowie pozycji USA na arenie międzynarodowej, dążąc do restrykcyjnej polityki imigracyjnej i podwyższenia ceł na towary importowane, zwłaszcza z Chin. Trump powtórzył swoje wcześniejsze obietnice obniżenia podatków dla klasy średniej oraz zakończenia opodatkowania emerytur, co miało zyskać mu poparcie starszych Amerykanów.
- Kto głosuje na Trumpa? Wszystko, co musisz wiedzieć o ruchu "Make America Great Again"
- Świat według Muska. "Dzięki jego pieniądzom Trump zdobywa poparcie"
- Byliśmy w małym miasteczku "pasa rdzy". Tu dominuje jeden kandydat. "Uczynił wspaniałe rzeczy"
Onet/bartos/wmkor
REKLAMA