Mamy "kryzys migracyjny"? Ekspertki wyjaśniają, jak język służy dezinformacji
- Jeśli popatrzymy na skalę nieuregulowanej migracji, to dzisiaj nie mamy do czynienia z sytuacją szczególnie kryzysową - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Jolanta Szymańska z PISM. Z kolei językoznawczyni dr Agnieszka Jastrzębska zwróciła uwagę na to, jak agresywny i stereotypowy język wpływa na wizerunek migrantów.
2024-11-09, 14:51
Kryzys migracyjny na wschodniej granicy Polski wiąże się nie tylko z problemami dotyczącymi bezpieczeństwa Polski i Polaków, ale także z problemami dotyczącymi dezinformacji. W Polskim Radiu 24 zagadnienie to wyjaśniały dr Jolanta Szymańska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i dr Agnieszka Jastrzębska, językoznawczyni.
Posłuchaj
Dr Jolanta Szymańska zwróciła uwagę na to, że pojęcie "kryzys migracyjny" jest niejasne i różnie je można definiować. Przypomniała, że taki kryzys odnotowany został w 2015 i 2016 roku w Europie. Dodała, że on doprowadził do próby poradzenia sobie z zagadnieniem, co uczyniono w ostatnich miesiącach, gdy w Unii Europejskiej przyjęty został pakt migracyjny. Ten jednak spotyka się z krytyką tak Polski i Węgier (w całości), jak i niektórych innych krajów - przynajmniej częściowo. I nie wiadomo, czy pakt migracyjny nie będzie podlegał jeszcze zmianom.
- Jeśli popatrzymy na skalę nieuregulowanej migracji, to dzisiaj nie mamy do czynienia z sytuacją szczególnie kryzysową. Te statystyki migracyjne są obecnie zdecydowanie niższe, niż w latach 2015-2016. Jest więcej politycznej dyskusji wokół tego i mamy pewnego rodzaju polityczny kryzys na tle rozwiązań migracyjnych. Ale jeśli mowa o statystykach i liczbach, to nie ma jakichś wyjątkowych i niepokojących danych - powiedziała dr Jolanta Szymańska.
"Dominuje agresywny dyskurs"
Dr Agnieszka Jastrzębska mówiła o aspektach kulturowych, w tym językowych, dotyczących migrantów. Językoznawczyni podkreśliła, że dyskurs o migracji towarzyszy Polakom już od lat, a językoznawcy nieustannie próbują analizować wypowiedzi dotyczące migracji.
REKLAMA
- Na pewno elementem dominującym wśród przeciwników migracji, jest po prostu obrażanie migrantów. Dominuje ten dyskurs agresywny, obraźliwy. Jest wielu przeciwników migracji w Polsce i oni wypowiadają się w sposób agresywny, wulgarny, obraźliwy, wykorzystują wiele inwektyw w opisie migrantów. Przez to ten obraz jest skrajny. Z jednej strony mamy obraz migrantów, którzy nam zagrażają, (...) można zaobserwować też dużo ironicznych sformułowań na temat migrantów - mówiła dr Agnieszka Jastrzębska. Zauważyła, że one są często reakcją na drugą skrajność - próbę przedstawiania przez polityków migrantów w przejaskrawionym, pozytywnym świetle.
Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Prawda czy fałsz
Prowadzą: Ewa Wasążnik, Paweł Trzaskowski
Goście: dr Jolanta Szymańska (PISM), dr Agnieszka Jastrzębska (językoznawczyni)
Data emisji: 09.11.2024
Godzina emisji: 12.06
REKLAMA
Polskie Radio 24/jmo
REKLAMA