Baza w Redzikowie. Bilans gospodarczych korzyści dla mieszkańców regionu

Amerykańska inwestycja przyniosła korzyści części okolicznych mieszkańców, ale jej powstanie wiąże się też z pewnymi ograniczeniami, o których mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Watemborski z Polskiego Radia Koszalin.

2024-11-13, 15:11

Baza w Redzikowie. Bilans gospodarczych korzyści dla mieszkańców regionu
Otwarcie amerykańskiej bazy przeciwrakietowej Aegis Ashore w Redzikowie, (woj.pomorskie), 13.11.2024. Foto: PAP/Adam Warżawa

W Redzikowie w województwie pomorskim została otwarta amerykańska baza antyrakietowa, która stanowi część amerykańskiej tzw. tarczy antyrakietowej, mającej chronić USA i ich europejskich sojuszników przed atakami pociskami balistycznymi, przede wszystkim z Iranu.

Andrzej Watemborski z Polskiego Radia Koszalin przypominał, że podczas budowy korzystano z usług lokalnych przedsiębiorców. - Zaangażowanych było ok. tysiąc pracowników. Na terenie bazy prowadziło prace wielu lokalnych wykonawców. Wynajmowali swój sprzęt, swoich pracowników, także mieszkania. Przed laty to był boom, Amerykanie nie liczyli się z groszem - zaznaczył.

Gość audycji dodał, że powstanie bazy wiąże się z ograniczeniami dotyczącymi m.in. maksymalnej wysokości i kubatury budynków powstających w odległości 4 km wokół bazy. Restrykcje dotyczą także budowy elektrowni wiatrowych. 

Spotkanie z premierem

W tej sprawie przed rozpoczęciem budowy odbyło się w 2008 r. spotkanie samorządowców z premierem, podczas którego lokalne władzy przedstawiły kwotę spodziewanych rekompensat, które oszacowano na 2,8 mld zł.

REKLAMA

Na liście oczekiwań samorządowców znalazła się też budowa trasy S6 i rozbudowa połączenia kolejowego. Realizacja niektórych z uzgodnionych wówczas inwestycji następuje dopiero teraz, po 16 latach od rozpoczęcia projektu budowy bazy.

Posłuchaj

Andrzej Watemborski o amerykańskiej inwestycji w Redzikowie (Saldo) 26:17
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

Tarcza antyrakietowa w Redzikowie to przede wszystkim radar dalekiego zasięgu oraz dwadzieścia cztery wyrzutnie rakietowe. Pociski typu Aegis mają zasięg od 1000 do 3000 kilometrów i służą do strącania rakiet przeciwnika. Według deklaracji strony amerykańskiej nie zawierają ładunku ofensywnego, ale głowicę, która poprzez uderzenie powoduje zniszczenie potencjalnego zagrożenia.

* * *

REKLAMA

Audycja: Saldo
Prowadzący: Marek Klapa
Goście: Andrzej Watemborski
Data emisji: 13.11.2024
Godzina emisji: 12.33

PR24/ka/wmk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej