Lekcje WF po nowemu. Podstawa programowa do zmiany
Nauczyciele, trenerzy i utytułowani sportowcy znaleźli się w składzie specjalnego zespołu do spraw przygotowania nowej podstawy programowej z WF. - Zależy nam, by polska młodzież była zdrowa, żeby się ruszała, żeby miała jak największą sprawność fizyczną - powiedziała ministra edukacja Barbara Nowacka.
2024-11-12, 18:40
Zgodnie z przedstawionym przez Barbarę Nowacką harmonogramem prac podstawa ma być gotowa w lutym i trafić do konsultacji publicznych. - Pod koniec marca będziemy już gotowi (…), by nauczycielki i nauczyciele, się z nią zapoznali i przygotowali - powiedziała szefowa MEN.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nowa podstawa ma wejść w życie 1 września 2025 r.
Jak podkreśliła Nowacka z informacji resortu wynika, że coraz więcej osób nie chce ćwiczyć. - Niewielki tylko procent uczniów ma zwolnienia permanentne, ale zwolnień z zajęć WF niestety jest dużo - przyznała.
Zaznaczyła, że zależy jej na rozwijaniu praktycznych umiejętności. - Dlatego powiążemy edukację zdrowotną z wychowaniem fizycznym. Doprowadzę do tego, by te lekcje były jak najfajniejsze - zapewniła.
REKLAMA
W tym celu, jak dodała, poprosiła "ekspertów i ekspertki, ludzi z bardzo bogatym doświadczeniem, a przede wszystkim (...) nauczycieli (...) praktyków". Podała, że w tej grupie są nauczyciele z różnych typów szkół. Dodała, że chce, by zespół opracował nie tylko podstawę programową, ale także rekomendacje.
Podstawa programowa ma być zrozumiała
Szef Ministerstwa Sportu i Turystyki Sławomir Nitras podkreślił, że "znaczenie wychowania fizycznego w szkole musi się zmienić". Mówił, że również samo postrzeganie wychowania fizycznego i zdobywanie umiejętności ruchowych, które nie są mniej ważne niż wiedza i umiejętności z innych dziedzin, musi nabrać innego znaczenia.
- Bardzo zależałoby mi na tym (...), żeby podstawa programowa była bardzo prosta, zrozumiała dla wszystkich. Nie da się tego niestety powiedzieć o podstawie, która obecnie obowiązuje - dodał.
Przewodnicząca zespołu dr Zuzanna Mazur powiedziała, że postara się, by treści były zrozumiałe. - Na pewno zadbamy o to, by znalazły się tam podstawowe umiejętności ruchowe, położymy na to nacisk - podkreśliła.
REKLAMA
Kto wchodzi w skład zespołu?
Z rekomendacji MEN w skład zespołu wchodzą: Karol Czyż - nauczyciel WF i wicedyrektor SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 8 im. Jana Matejki w Sopocie i trener młodzieżowej reprezentacji Polski w rugby; Anna Gawron - nauczyciel WF w Zespole Szkół Techniczno-Zawodowych w Piekarach Śląskich; Agnieszka Kwiecień - nauczyciel w Zespole Szkół Licealnych w Leżajsku, trener i opiekun drużyny szczypiornistek; Agnieszka Tymińska - nauczyciel i dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 85 w Warszawie i Małgorzata Pawłowska - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej.
Z rekomendacji Instytutu Badań Edukacyjnych: Maciej Tauber - od 2020 r. członek Rady ds. Kształcenia i Doskonalenia Kadr Kultury Fizycznej przy MSiT, wykładowca Akademii Trenerskiej w Instytucie Sportu i hokeista reprezentujący barwy trzecioligowej Torpedy Warszawa.
Z rekomendacji MSiT: dr Zuzanna Mazur - kierownik Zakładu Teorii i Metodyki Wychowania Fizycznego w AWF w Warszawie, ekspertka ministerialnego projektu "WF z AWF Aktywny dzisiaj dla zdrowia w przyszłości" realizowanego od 2021 r.; Piotr Wróblewski - nauczyciel WF - 31 lat pracy zawodowej, doradca metodyczny w zakresie wychowania fizycznego, ekspert ds. awansu zawodowego dla nauczycieli; Monika Pyrek - lekkoatletka specjalizująca się w skoku o tyczce, założycielka Fundacji swojego imienia, w ramach której realizuje m.in. projekty: Alternatywne lekcje WF, Monika Pyrek Camp, Monika Pyrek Tour czy Fundusz Stypendialny Skok w marzenia; Otylia Jędrzejczak - mistrzyni olimpijska, dwukrotna mistrzyni świata, pięciokrotna mistrzyni Europy na długim basenie, trzykrotna rekordzistka świata, od 2021 r. prezeska Polskiego Związku Pływackiego.
PAP, paw/
REKLAMA