Tego może żądać Ukraina w rozmowach pokojowych. Amerykański dziennik ujawnia

Ukraina, która dotąd twierdziła, że nie odda Rosji ani kawałka swojej ziemi, teraz zmienia priorytety - twierdzi amerykański dziennik "New York Times". Dla Kijowa w przyszłych negocjacjach pokojowych kwestia gwarancji bezpieczeństwa ma być ważniejsza niż zachowanie całego terytorium.

2024-11-14, 12:55

Tego może żądać Ukraina w rozmowach pokojowych. Amerykański dziennik ujawnia
Sytuacja na froncie jest dla Ukrainy bardzo trudna.Foto: AA/ABACA/Abaca/East News

Temat końca wojny w Ukrainie powrócił po wyborach w USA. Donald Trump, który zastąpi w Białym Domu Joe Bidena, wielokrotnie zapowiadał bowiem, że błyskawicznie doprowadzi do pokoju.

Jeżeli strony konfliktu zasiądą do negocjacji, to Kijów na pierwszy plan wysunie kwestię gwarancji bezpieczeństwa. Taką informację podał amerykański dziennik "New York Times", powołując się na dwóch wysokich rangą amerykańskich urzędników.

Mieli oni stwierdzić, że stanowisko Kijowa w ewentualnych negocjacjach nie będzie się opierać na granicach terytorialnych, które prawdopodobnie ulegną zmianie w trakcie walk, ale na tym, jakie Ukraina otrzyma gwarancje bezpieczeństwa.

Kluczowe kwestie dla Ukrainy

Kwestia terytorialna jest niezwykle ważna, ale wciąż drugorzędna. Pierwszorzędną są gwarancje bezpieczeństwa - twierdzi jeden z rozmówców, na których powołuje się NYT.

REKLAMA

Podobnie uważa szef Komisji Obrony i Wywiadu Rady Najwyższej Ukrainy Roman Kostenko. Jego zdaniem negocjacje "muszą opierać się na gwarancjach bezpieczeństwa". Przyznał jednak, że oficjalnie Kijów nie zrzeknie się roszczeń do obszarów znajdujących się pod rosyjską okupacją.

NYT wskazuje też inne, ważne dla Kijowa aspekty w potencjalnych negocjacjach. Dla Ukrainy bardzo istotne jest, aby ewentualna strefa zdemilitaryzowana nie zakłócała ożywienia gospodarczego kraju. Chodzi o to, by kluczowe z punktu widzenia ukraińskiej gospodarki tereny przemysłowe pozostały bezpieczne. Negocjacje miałyby też dotyczyć szerokości strefy buforowej pomiędzy obiema armiami.

Ukraina miałaby zrezygnować z wejścia do NATO

Sprawa gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy może być jednak problematyczna. Inny z amerykańskich dzienników, "Wall Street Journal", przekazał, że współpracownicy Trumpa przygotowali propozycje zakończenia wojny, które opierają się na rezygnacji Ukrainy z planów wstąpienia do NATO przez co najmniej 20 lat i zamrożeniu linii frontu poprzez utworzenie strefy zdemilitaryzowanej.

Sytuacja Ukrainy na froncie jest trudna. Rosjanie twierdzą, że zdobyli przyczółek na obrzeżach Kupiańska - to przyfrontowe miasto, kluczowe dla zaopatrzenia ukraińskiej armii. Ukraiński Sztab Generalny zapewnił natomiast, że to Ukraińcy w całości kontrolują sytuację w mieście.

REKLAMA

Czytaj także:

"NYT", "Wall Street Journal", RMF, paw/wmk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej