Dobre wieści dla przedsiębiorców. Chodzi o składkę zdrowotną
- O 25 proc. spadną obciążenia dla około miliona przedsiębiorców w związku ze zmianą składki zdrowotnej - zapowiedział na konwencji PSL szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Jest to związane ze zmianami, które obniżą minimalną podstawę składki do 75 proc. z obecnych 100 proc.
2024-11-15, 20:39
Prezes PSL przybliżył w czasie konwencji kształt nadchodzących zmian w składce zdrowotnej.
Oprócz obniżenia podstawy, zlikwidowany zostanie obowiązek płacenia składki od sprzedaży środków trwałych. Chodzi m.in. o nieruchomości czy samochody. Projekt, który ma wprowadzić takie rozwiązania, będzie procedowany podczas przyszłotygodniowego posiedzenia Sejmu.
Na tym etapie zostanie również złożona autopoprawka, która obniży minimalną podstawę. Ma to dotyczyć ok. miliona przedsiębiorców, którzy płacą jej najniższy wymiar.
Fabryki amunicji
Zgodnie z zapowiedzią wicepremiera, Rada Ministrów ma się w najbliższych dniach pochylić nad projektem budowy fabryk amunicji w Polsce. Ma ona zapewnić podstawy do sfinansowania takiego przedsięwzięcia.
REKLAMA
Wakacje składkowe
Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że od czasu wprowadzenia tzw. wakacji składkowych od ZUS, przedsiębiorcy złożyli ok. 500 tys. wniosków.
To rozwiązanie umożliwia zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne w jednym wybranym miesiącu w roku.
10H do likwidacji
Prezes PSL mówił również o nadchodzącej likwidacji tzw. zasady 10H. Stanowi ona, że wiatraki nie mogą być wznoszone bliżej od zabudowań, niż dziesięciokrotność ich wysokości.
W pewnych wyjątkach dopuszcza się obecnie ustępstwa od tej zasady. Jeśli spełnione zostaną warunki, odległość może być zmniejszona do 700 m.
REKLAMA
Ten projekt, według szefa MON, ma wkrótce zostać rozpatrzony przez rząd. Nowelizacja zakłada, że wiatraki będą mogły stać w odległości 500 m od zabudowań.
- Wolna Wigilia, ale jest warunek. Poseł wskazał święto "do likwidacji"
- Zmiana przywództwa w Polsce 2050? Kobosko zabiera głos
- Pieniądze za powrót dla migrantów? Zdania polityków podzielone
PAP/egz
REKLAMA