Przejrzystość na rynku pracy. Posłowie mają nowy pomysł: pracodawcy nie ominą tego kroku

Obowiązkowego podawanie widełek płacowych w ogłoszeniach chce grupa posłów Koalicji Obywatelskiej. Na razie to projekt poselski, ale takie zmiany wymusi niedługo Unia Europejska. 

2024-11-19, 13:18

Przejrzystość na rynku pracy. Posłowie mają nowy pomysł: pracodawcy nie ominą tego kroku
Widełki płacowe mają być w każdy ogłoszeniu. Foto: Shutterstock/Kamil Zajaczkowski

Do Sejmu ma trafić podczas trwającego do piątku posiedzenia projekt poselski o roboczej nazwie "Jasne zarobki". W projekcie ustawy zapisany jest obowiązek publikowania widełek płacowych w każdym ogłoszeniu o pracę. Dotyczyłby on zarówno firm prywatnych, jak i urzędów itp. 

- Jasne zarobki zniwelują lukę płacową, czyli różnice zarobkową kobiet i mężczyzn. Wpłyną na transparentność całego procesu rekrutacji, usprawnią ten system. Dzięki temu mechanizmowi nie trzeba będzie odbywać wielu etapów rekrutacji, aby na samym końcu dowiedzieć się, ile możemy zarobić - powiedział RMF FM poseł wnioskodawca Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej. 

Niezależnie od tego, czy projekt "Jasne zarobki", zostanie uchwalony czy nie, to widełki płacowe w ogłoszeniach czekają nas tak czy inaczej najpóźniej w drugiej połowie 2026 roku. Przyjęta bowiem przez UE dyrektywa zobowiązuje do wprowadzenia takich przepisów najpóźniej do połowy 2026. Co więcej, pracownicy będą mogli także domagać się od pracodawców informacji o średniej płacy w firmie. 

Projekt grupy posłów, jak twierdzi RMF FM, miał uzyskać pozytywną opinię Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

REKLAMA

Widełki płacowe już są, ale nie wszędzie

Jawność zarobków, przynajmniej jeżeli chodzi o ogłoszenia o pracę, powoli staje się w Polsce coraz częstsza. W anonsach wielu firm widełki płacowe lub wręcz wysokość proponowanego wynagrodzenia są czymś zupełnie normalnym. Jawne wynagrodzenia podstawowe mają takie sieci handlowe, jak Aldi, Biedronka czy Lidl (kolejność alfabetyczna). Widełki płacowe można znaleźć w ogłoszeniach niektórych banków - np. w ogłoszeniach w mediach społecznościowych widełkami zachęca mBank, ale nie w odniesieniu do wszystkich stanowisk. 

Jednak ogłoszenia z widełkami płacowymi nie stanowią większości. Tych często nie stosują też firmy z udziałem Skarbu Państwa, jak PKO BP czy PZU SA. 

Czytaj także:

RMFFM/AM

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej