Duże zmiany na lotnisku w Gdańsku. "Chcemy dać pasażerom komfort i spokój"

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy w połowie stycznia dołączy do grona "cichych lotnisk". Chodzi o ograniczenie hałasu na terminalu. Pasażerowie dzięki temu będą mieć możliwość zrelaksowania się przed podrożą - uważają władze lotniska.

2024-11-19, 20:21

Duże zmiany na lotnisku w Gdańsku. "Chcemy dać pasażerom komfort i spokój"
W Gdańsku zostanie wprowadzona koncepcja "cichego lotniska". Foto: PRZEMEK SWIDERSKI/REPORTER/East News & airport.gdansk.pl/screen

Na gdańskim lotnisku wyłączona zostanie zdecydowana większość komunikatów dźwiękowych. Władze nie podały jeszcze dokładnej daty wejścia pomysłu w życie. Wspomniały jednak, że stanie się to w drugiej połowie stycznia.

Jednocześnie już teraz zachęcają do śledzenia informacji o lotach na tablicach i ekranach dostępnych w terminalu.

- Chcemy dać naszym pasażerom komfort i spokój przed podróżą, by nie musieli słuchać wielu ogłoszeń, które nie dotyczą ich lotów. To ograniczy hałas w terminalu i da możliwość skupienia się na odpoczynku czy pracy. Chcemy uczynić podróżowanie bardziej relaksującym doświadczeniem dla pasażerów. Wierzymy, że pomoże to także osobom, które bardzo źle znoszą hałas - mówi Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

"Ciche lotnisko" w Gdańsku. Jakie komunikaty zostaną wyłączone?

Od stycznia osoby korzystające z usług gdańskiego lotniska, nie usłyszą m.in. dźwiękowych wezwań dla spóźnionych pasażerów, ale też informacji o tzw. boardingu, czyli otwarciu odprawy biletowo-bagażowej, o numerach check-in czy bramek (gate'ów). Odtąd będą się one wyświetlały tylko na ekranach. Podobnie, jak informacje o przyjęciu pasażerów na pokład samolotu czy o ostatnim wezwaniu (last call).

REKLAMA

Z głośników będą emitowane jedynie komunikaty o sytuacjach awaryjnych i ogólnie dotyczące bezpieczeństwa.

Apel do pasażerów

Zarząd lotniska zaznacza, że ekrany dostępne są wzdłuż "całej drogi" - od stanowisk kontroli bezpieczeństwa, aż do miejsca odprawy biletowo-bagażowej.

Apeluje przy tym do pasażerów o zwracanie uwagi na godzinę zakończenia odprawy. "Pasażerowie korzystający z oferty gastronomicznej i zakupowej, we własnym zakresie i na własną odpowiedzialność muszą kontrolować status odprawy prezentowany na monitorach" - podkreślono w komunikacie.

Koncepcja "cichego lotniska" jest coraz częściej spotykana w różnych miejscach świata. W Polsce dotychczas została wprowadzona na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Komunikaty dźwiękowe nie są emitowane m.in. na lotnisku Schiphol w Amsterdamie, El Prat w Barcelonie, London City i Bristol w Wielkiej Brytanii, a poza Europą - chociażby na lotniskach w Kapsztadzie, Delhi czy Dubaju.

REKLAMA

Czytaj także:

łl/polskieradio24.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej