Sejm odrzucił wniosek o votum nieufności wobec Izabeli Leszczyny
Izabela Leszczyna pozostanie szefową resortu zdrowia. Sejm odrzucił wniosek Prawa i Sprawiedliwości o votum nieufności dla minister.
2024-11-21, 19:40
Za wnioskiem głosowało 208, przeciw 238, nikt się nie wstrzymał.
Tusk: minister jest uczciwa i zdeterminowana
Przed głosowaniem, podczas debaty w Sejmie, w obronie minister zdrowia stanął premier Donald Tusk. - Trzeba mieć nadzwyczajne i czarne poczucie humoru, by wysłać minister [Katarzynę] Sójkę do krytykowania pani minister Izabeli Leszczyny, która poświęciła 11 miesięcy, żeby przywrócić prawa kobiet, także w kontekście ochrony zdrowia - powiedział szef rządu z mównicy sejmowej.
Tusk ocenił, że "dzięki temu, co zrobiła minister Leszczyna, dzisiaj kobiety w polskich szpitalach czują się bezpieczniejsze. - Na pewno nie usłyszą od minister zdrowia, że "zgony kobiet się zdarzały i zdarzać się będą" - dodał, nawiązując do dawnej wypowiedzi Katarzyny Sójki.
Posłuchaj
REKLAMA
Premier zarzucił posłom PiS, że przez 8 lat swoich rządów wykorzystywali resort zdrowia, podległe mu instytucje i cały system ochrony zdrowia do "kręcenia brudnych interesów". Określił ich jako "grupę cwaniaków i kombinatorów". Podkreślił, że Izabela Leszczyna jest "uczciwa, zdeterminowana, stanowcza" i po odrzuceniu wniosku o wyrażenie wotum nieufności "będzie nadal wyciągała z bagna system ochrony zdrowia".
Zarzuty PiS wobec minister zdrowia
Autorzy wniosku z PiS twierdzili, że Izabela Leszczyna jest odpowiedzialna za pogarszającą się sytuację w służbie zdrowia. Zarzucali jej również wstrzymanie finansowania programu leczenia stwardnienia zanikowego mięśni SMA i zrezygnowanie z programu wsparcia produkcji polskich leków.
Posłuchaj
Posłowie PiS skrytykowali minister zdrowia za propozycję likwidacji 111 oddziałów ginekologicznych, rezygnację z wartego 300 mln zł programu wsparcia produkcji polskich leków, brak dialogu z medykami, ograniczenie dostępu do rehabilitacji w szpitalach, pogłębianie problemów finansowych szpitali, zamykanie pilotażowych programów, m.in. "Dobry posiłek w szpitalu" i "Profilaktyka 40 Plus".
REKLAMA
PiS wyliczył, że w pierwszym roku urzędowania Leszczyny w budżecie NFZ zabraknie ponad 10 mld zł.
W środę sejmowa komisja zdrowia zarekomendowała odrzucenie wniosku o wotum nieufności.
- Rewolucja w polskich szpitalach? Ujawnili projekt reformy
- "To przekierowanie uwagi". Samorząd lekarski reaguje na słowa Leszczyny
- Szczepienia na COVID-19 dla dzieci już od 6. miesiąca życia. Wiadomo, kiedy ruszą zapisy
łl/Polskie Radio, PAP
REKLAMA
REKLAMA