Jest decyzja RPP. Znamy poziom stóp procentowych
Stopy procentowe pozostają na tym samym poziomie - poinformował bank centralny w komunikacie. Stopa referencyjna NBP nadal wynosi 5,75 proc.
2024-12-04, 17:42
Jak przekazał Narodowy Bank Polski, stopa referencyjna została utrzymana na poziomie 5,75 proc. w skali rocznej. Stopa lombardowa została ustalona na poziomie 6,25 proc. Z kolei stopa depozytowa - 5,25 proc. Stopa redyskontowa weksli - 5,80 proc., a stopa dyskontowa weksli - 5,85 proc.
Ostatnia obniżka stóp procentowych miała miejsce w październiku ubiegłego roku. Wówczas obniżono je o 0,25 proc.
Główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak powiedział, że przeciwko obniżkom stóp przemawia podwyższona inflacja.
Posłuchaj
Jak dodał, dzięki zapowiedzianemu utrzymaniu obecnych cen prądu na początku przyszłego roku, członkowie Rady będą mogli szybciej rozpocząć obniżanie stóp
REKLAMA
Pierwsze obniżki stóp procentowych w Polsce nastąpią dopiero w II kwartale przyszłego roku - oceniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, odnosząc się do decyzji RPP o utrzymaniu stóp procentowych.
Jak dodali analitycy, jest to poziom porównywalny z pozostałymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej.
"Większość państw w regionie nie zmieniła stóp procentowych w listopadzie - na Węgrzech i w Rumunii stopy pozostają na poziomie 6,5 proc. Natomiast Czechy obniżyły stopę o 25 pb. do 4 proc." - wskazali.
Zdaniem analityków Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe później, niż pozostałe banki centralne.
REKLAMA
"RPP obniży stopy procentowe później, niż inne banki centralne. Bieżący konsensus zakłada pierwsze obniżki dopiero w II kw. 2025 roku. Odbędzie się to razem ze spadkiem inflacji. Ekonomiści prognozują, że w tym okresie CPI zacznie powoli wracać do celu inflacyjnego" - ocenili.
- Prognozy inflacyjne NBP. Glapiński: dyskusja o obniżkach stóp najwcześniej w marcu
- Obniżka stóp procentowych to odległa przyszłość. Wiceprezes NBP studzi oczekiwania
IAR/PAP/egz
REKLAMA