Syria po upadku Baszara al-Asada. Możliwe scenariusze
- Mało kto spodziewa się, że Syria po 13 latach brutalnej wojny domowej stanie się kwitnącą demokracją - mówiła w Polskim Radiu 24 Sara Nowacka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
2024-12-11, 21:48
Rebelia w Syrii, której przewodzi Abu Muhammad al-Dżaulani, lider wywodzącej się z Al-Kaidy organizacji Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), rozpoczęła się blisko dwa tygodnie temu. Osiągnęła zakładany cel - przejęcie kontroli nad Damaszkiem i obalenie reżimu prezydenta Baszara al-Asada. Premier tymczasowego rządu syryjskiego Mohammed al-Baszir zapowiedział, że mieszkańcy jego kraju będą teraz "cieszyć się stabilnością i spokojem".
Posłuchaj
Jednak zdaniem gościa Polskiego Radia 24 trudno jest jednak o pełne zaufanie do HTS. - Nie spotkałam się jeszcze z opinią, że ta organizacja zmieniła się o 180 stopnie i stała się absolutnie tolerancyjną i otwartą. Jej model zarządzania prowincją Idlib w Syrii był mocno autorytarny. Osoby nielojalne były aresztowane i torturowane - tłumaczyła Sara Nowacka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
- Skala represji była mniejsza niż pod władzą Baszara al-Asada. Jesteśmy o krok wyżej w tym, gdzie Syria się znajdowała, co stanowi dużą nadzieję. Jednak chyba mało kto spodziewa się, że Syria po 13 latach brutalnej wojny domowej stanie się kwitnącą demokracją - dodała.
REKLAMA
Rebelianci przejęli stolicę Syrii w niedzielę, co było ukoronowaniem ich błyskawicznej, dwunastodniowej ofensywy. Doprowadziło to do ucieczki z kraju dyktatora Baszara al-Asada, który uzyskał azyl polityczny w Rosji.
* * *
Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzi: Magdalena Skajewska
Gość: Sara Nowacka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 11.12.2024
Godzina emisji: 20.33
PR24
Polecane
REKLAMA