"To mogłeś być Ty". TVP pokaże techniki propagandy za czasów władzy PiS
W piątek o godzinie 20.30 TVP1 i TVP Info pokażą skalę propagandy, jaką posługiwała się poprzednia władza. W tym celu powstał reportaż, zatytułowany "To mogłeś być Ty" - ukazujący manipulacje i techniki, których wówczas bez skrupułów używali pracownicy ówczesnej władzy Prawa i Sprawiedliwości.
2024-12-20, 12:25
"To mogłeś być ty". Reportaż TVP ujawni praktyki władzy PiS
Reportaż "To mogłeś być Ty" ukaże losy osób, których kłamliwe i propagandowe materiały emitowane na antenie publicznego nadawcy naraziły na ostracyzm, skomplikowały sytuację zawodową, a nierzadko złamały życie" - czytamy na łamach portalu tvp.info.
Data premiery też nie jest przypadkowa. Równo rok temu 20 grudnia, na antenę Telewizji Polskiej wrócił pluralizm, "wolność słowa i standardy dziennikarskie, które wcześniej były notorycznie łamane" - wskazano. Stacja przypomina setki zmanipulowanych materiałów, w których na celownik brali byli ludzie przeciwstawiający się władzy PiS, ludzie o innych poglądach.
W programach informacyjnych i publicystycznych często atakowano poszczególne jednostki - osoby uczestniczące w protestach, publicznie wypowiadające się krytycznie o PiS, publikujące krytyczne opinie na temat władzy w mediach społecznościowych. Do tego stosowano nagonki na liczne grupy społeczne i mniejszości. Byli to lekarzy rezydenci, strajkujący nauczyciele, sędziowie, członkowie KOD-u, środowiska feministyczne, społeczności LGBT+.
Propaganda poprzedniej władzy. "Używano manipulacji i kłamstw"
"Reportaż obnaży system uruchamiany przez 'palec skazujący' oraz sposoby działania i nadużywania czwartej władzy. Poprzez historie konkretnych ludzi widzowie dowiedzą się, jakie normy etyczne, zawodowe i moralne były łamane oraz jaka była ich skala" - dowiadujemy się z oficjalnej zapowiedzi reportażu.
REKLAMA
"Używano manipulacji, kłamstw, oczerniania, podważania wiarygodności, ośmieszania. Poniżano, dyskredytowano, obrażano. Ataki płynące z ekranów telewizorów kontynuowane były w mediach społecznościowych. Naruszana była prywatność i godność wytypowanych jednostek oraz całych grup społecznych" - dodano.
- Kontrakty RARS pod lupą prokuratury. "Są przedmiotem śledztwa"
- Afera Red is Bad. Prezydent Andrzej Duda tłumaczy się z kontaktów z firmą
"Przypomnimy, jak powinny wyglądać standardy"
W rozmowie z portalem tvp.info na temat reportażu wypowiedział się sam autor i reżyser. - Głos ekspertów, przedstawicieli Rady Etyki Mediów, Komisji Etyki TVP, medioznawców, socjologów obnaży zjawiska nadużyć oraz ich skutki, zarówno w odniesieniu do konkretnych ofiar nagonek oraz wizerunku TVP w ostatnich latach. Przypomnimy też, jak powinny wyglądać standardy dziennikarskie, zwłaszcza nadawcy publicznego (...) - powiedział Andrzej Buchowski.
Jak z kolei wskazuje dyrektor Agencji Kreacji Publicystyki, Dokumentu i Audycji Społecznych Telewizji Polskiej, telewizja za czasów PiS nie wiedziała, co to dialog. Nie było miejsca na pluralizm światopoglądowy.
Czytaj także:
- Robił kampanię PiS i zatrudnił matkę kolegi z Orlenu. Zarobił fortunę na zleceniach
- "Trwają prace, dotrzymamy terminów". Siemoniak o likwidacji CBA
"Nawet nie udawali, że szukają prawdy"
- Jej pracownicy nawet nie udawali, że szukają prawdy. Atak na wybraną grupę 'wrogów władzy' zawsze był prowadzony tak, żeby dopaść konkretnego człowieka. Szło zlecenie na daną osobę, a za nim szły zmanipulowane, oszczercze materiały. A to był dopiero początek. Bo za telewizją natychmiast ruszały do zmasowanego ataku farmy trolli, które niszczyły, obrażały, odczłowieczały jeszcze bardziej obrzydliwie, poniżej jakiegokolwiek poziomu. Atakowały wroga i jego najbliższych, rodzinę. Chodziło o to, żeby zniechęcić, pozbawić jakiejkolwiek motywacji do krytykowania władzy. Mówię to także jako dziennikarz, który tego osobiście doświadczył - zauważył Piotr Maślak w rozmowie z tvp.info.
REKLAMA
Emisję reportażu "To mogłeś być Ty" zaplanowano na godzinę 20.30 w piątek 20 grudnia 2024 roku. Materiał będzie można obejrzeć w TVP 1 i TVP Info, po premierze zaś również na vod.tvp.pl. Bezpośrednio po emisji antenowej, stacja zaprasza na specjalną debatę dotyczącą tego, co zostało w nim ukazane. Wezmą w niej udział eksperci, medioznawcy oraz osoby poszkodowane przez propagandę poprzedniej władzy.
Źródło: TVP/hjzrmb
REKLAMA