Co wydarzyło się w nocy? 5 najważniejszych informacji
Sprawdź, co działo się w nocy z piątku na sobotę (20/21 grudnia) w kraju i na świecie. W skrócie przedstawiamy pięć najważniejszych informacji. Bądź na bieżąco już od rana.
2024-12-21, 06:55
Atak w Magdeburgu. Bilans ofiar i reakcje
W niemieckim Magdeburgu ludzi uczestniczących w kiermaszu świątecznym wjechał samochód, prowadzony przez Saudyjczyka. Zginęły dwie osoby. Rannych jest 68. Spośród nich 15 jest w ciężkim stanie. 37 osób ma średnie, a 16 - lekkie obrażenia. Sprawcę zatrzymano, to lekarz od 18 lat mieszkający w Niemczech. Kraj jego pochodzenia potępił atak. Arabia Saudyjska podkreśliła, że "odrzuca przemoc". Głos zabrał też Waszyngton. Stany Zjednoczone są "zszokowane i zasmucone" zamachem - oświadczył Departament Stanu. "Jestem wstrząśnięty" - napisał z kolei prezydent RP Andrzej Duda w mediach społecznościowych.
Pociski spadły na Izrael
Koło Tel Awiwu spadł pocisk rakietowy, wystrzelony z terytorium Jemenu. 14 osób zostało rannych, kilka z nich przewieziono do szpitala. Izraelska armia poinformowała, że nie udało się jej przechwycić pocisku. Przed jego upadkiem w środkowej części Izraela rozległy się syreny alarmowe.
W Jemenie działają wspierani przez Iran rebelianci Huti, którzy atakują Izrael i statki na Morzu Czerwonym. W czwartek Izrael przeprowadził ataki na porty i obiekty infrastruktury energetycznej w kontrolowanej przez rebeliantów części Jemenu.
USA. "Zamknięcia" rządu nie będzie?
Amerykańska Izba Reprezentantów uchwaliła ustawę zapobiegającą zamknięciu instytucji federalnych. Demokraci dołączyli do Republikanów w poparciu ustawy o ich finansowaniu.
REKLAMA
Ustawodawcy skierowali teraz do Senatu projekt, który umożliwiłby działanie agencji federalnych do połowy marca. Jeśli ustawa nie zostanie przyjęta i podpisana przez prezydenta Joe Bidena, instytucje federalne zaczną się zamykać.
Sprawa Romanowskiego. Decyzja Węgier budzi w kraju kontrowersje
Węgry przyznały azyl Marcinowi Romanowskiemu. Poseł PiS jest poszukiwany w związku ze śledztwem dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wydano za nim Europejski Nakaz Aresztowania. Choć premier Węgier Viktor Orban zarzekał się, że to nie była jego decyzja, niezależni dziennikarze nie mają wątpliwości, co do jego roli.
- W tej sprawie robi dokładnie to, o co wszyscy go oskarżają, ingeruje w wewnętrzną politykę suwerennego kraju. I myślę, że to jest właśnie bezprecedensowe - komentuje Szabolcs Panyi, dziennikarz portalu direkt36.
- Taka polityka nie może być kontynuowana na dłuższą metę. Być może w krótkiej perspektywie wygra Viktor Orbán, ale w dłuższej Węgry wiele stracą - mówiła Agnes Vadai, wiceszefowa największej opozycyjnej partii w parlamencie, Koalicji Demokratycznej.
REKLAMA
Stany Zjednoczone. Tylu deportacji nie było od lat
271 484 osób niebędących obywatelami USA deportowano do 192 różnych krajów w roku podatkowym zakończonym 30 września 2024 r. - poinformował Urząd ds. Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE). Był to najwyższy poziom deportacji od 10 lat i oznaczał wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim o 90 proc.
Najwięcej, około 87 000 osób deportowano do Meksyku. Blisko 67 000 wydalono do Gwatemali a około 46 000 do Hondurasu.
Źródło: PAP/IAR
REKLAMA