W Nowy Rok trzeba iść do kościoła? 1 stycznia to święto nakazane

Czy w Nowy Rok trzeba iść do kościoła? Z pewnością niektórzy katolicy zadają sobie to pytanie. Warto pamiętać, że tego dnia obchodzone jest ważne święto - uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.

2024-12-30, 10:30

W Nowy Rok trzeba iść do kościoła? 1 stycznia to święto nakazane
Zdjęcie poglądowe/Msza św. w kościele. Foto: FotoDax/Shutterstock

Nowy Rok 2025. Czy tego dnia trzeba iść do kościoła?

Nowy Rok w Kościele katolickim rozpoczyna uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi i jest to święto nakazane. Co to znaczy? Czy tego dnia, jako katolicy, powinniśmy stawić się na kościelnej mszy? Otóż tak - święto nakazane to dzień, w którym wierni zobowiązani są do udziału w mszy św., a także do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Tak stanowi Kodeks prawa kanonicznego.

Uroczystość przypada 1 stycznia, w tym roku - w środę. Aby wypełnić obowiązek uczestniczenia tego dnia w liturgii wierny może uczestniczyć w mszy św. w innym obrządku katolickim. Może również uczestniczyć Eucharystii wieczorem dnia poprzedzającego.

Co jeśli nie możemy tego dnia zjawić się na mszy?

Według wspomnianego kodeksu, jeżeli ksiądz jest nieobecny lub "z innej poważnej przyczyny nie można uczestniczyć w eucharystii", Kościół rekomenduje wzięcie udział w Liturgii Słowa, jeśli jest odprawiana w kościele parafialnym bądź "poświęcenie odpowiedniego czasu na modlitwę indywidualną w rodzinie lub w grupie rodzin".

Najstarsze święto maryjne

Warto dodać, że uroczystość ta jest najstarszym świętem maryjnym w Kościele katolickim i jednocześnie jednym z pierwszych dogmatów maryjnych. Dogmat o Bożym Macierzyństwie Najświętszej Maryi Panny został zatwierdzony w 431 r. w czasie III soboru powszechnego w Efezie.

REKLAMA

Czytaj także:

Według Katechizmu Kościoła katolickiego dogmaty to "prawdy zawarte w Objawieniu Bożym lub mają z nimi konieczny związek". Są one prawdami przyjętymi przez Kościół i podanymi wiernym do wierzenia bądź na drodze zwyczajnego nauczania Kościoła, bądź ogłoszone w sposób uroczysty - często jako wynik wyjaśniania sporów, odrzucenia herezji, czy po prostu dojrzewania wiary Kościoła.

Lista świąt nakazanych

Do świąt nakazanych, a więc zobowiązujących wiernych Kościoła katolickiego do udziału w mszy św. należą w roku: uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia), uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli (6 stycznia); Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego (Wielkanoc), Wniebowstąpienie Pańskie, uroczystość Zesłania Ducha Świętego, uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało), uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) i uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia).

Źródło: PAP/hjzrmb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej