"Szczyt Europy". Elon Musk kontra Unia Europejska

Elon Musk miesza się do europejskiej polityki. Co na to Bruksela? Czy skorzysta z niedawno przyjętych przepisów, by przytemperować amerykańskiego miliardera, właściciela portalu X? I jak ewentualny spór może odbić się na polskim KPO? Odpowiedzi na te pytania w najnowszym odcinku podcastu "Szczyt Europy", wspólnego projektu Polskiego Radia i telewizji TVN24. Brukselscy korespondenci Beata Płomecka i Maciej Sokołowski rzucają światło na unijny aspekt działalności Elona Muska. Pokazują, jak Komisja Europejska reagowała w ostatnich dniach, a właściwie jak nie reagowała i tłumaczą dlaczego.

Beata Płomecka

Beata Płomecka

2025-01-12, 09:21

"Szczyt Europy". Elon Musk kontra Unia Europejska
Podcast "Szczyt Europy". Foto: Polskie Radio

"Szczyt Europy". Nowy podcast Polskiego Radia i TVN24. Wśród tematów Musk

- To wszystko było dobrze przygotowane, by nie eskalować napięcia - zauważyła Beata Płomecka. - Komisja Europejska była bardzo ostrożna w ostatnim tygodniu - przyznał Maciej Sokołowski.

Brukselscy korespondenci opowiadają, jak pogorszenie współpracy może odbić się negatywnie na unijnej polityce klimatycznej, jeśli zabraknie samochodów elektrycznych Muska, czy jego technologii do wystrzeliwania rakiet w kosmos. A jednym z kamieni milowych, czyli jednym z warunków wypłat Polsce pieniędzy z KPO jest wyniesienie satelitów. Europa tak zaawansowana nie jest. Zwrócenie się do Rosjan jest wykluczone i zostaje Elon Musk. Ale Polska nie jest jedyna.

Zapraszamy do wysłuchania nowego odcinka podcastu:

- Musimy czekać w kolejce. Podobno dwa lata czekamy w kolejce, by polski satelita znalazł się na orbicie. Więc jak Unia Europejska pokłóci się z Muskiem, będzie miała problem z samochodami elektrycznymi, z internetem, będzie miała problem z wynoszeniem w kosmos swoich urządzeń. I pieniądze z KPO są od tego uzależnione - podsumował Maciej Sokołowski.

REKLAMA

Musk miesza w Europie. Co na to KE?

Na razie Komisja Europejska nie komentuje słów i poglądów Elona Muska podkreślając wolność słowa, ale reaguje na jego działania na platformie X. Kontroluje działanie algorytmów - czy zwiększane są sztucznie zasięgi jego antyeuropejskich wpisów, na przykład niedawny wywiad z szefową Alternatywy dla Niemiec Alice Weidel. Tu Komisja Europejska ma możliwości działania. Obowiązuje akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act) - pakiet przepisów wymuszających na gigantach internetowych większą odpowiedzialność i ochronę użytkowników przed manipulacją, czy uzależnieniem. - Skończyły się czasy, w których duże platformy internetowe zachowywały się tak, jakby nie musiały się niczym przejmować - komentował były komisarzy do spraw rynku wewnętrznego Thierry Breton, kiedy uzgadniane były przepisy.

Donald Trump chce przejąć Grenlandię. Reakcja UE

Autorzy "Szczytu Europy" przeanalizowali też reakcje Unii na słowa Donalda Trumpa dotyczące Grenlandii, który nie wykluczył na przykład użycia siły, by przejąć od Danii kontrole nad wyspą. - To nie jest tak, że jakiś wielki popłoch był w gronie 27. krajów, że jest czarna wizja pogorszenia już i tak napiętych relacji, ale też nie ma pogrzebanych nadziei, żeby te relacje były była w miarę poprawne - skomentowała Beata Płomecka.

Donald Trump rozpocznie urzędowanie w Białym Domu 20 stycznia. Unia czeka na jego pierwsze decyzje. Podczas kampanii zapowiadał, że nałoży cła na produkty z Europy. Wielu unijnych dyplomatów uważa, że tego nie zrobi.

***

Na nowy odcinek podcastu "Szczytu Europy" zapraszają doświadczeni korespondenci z Brukseli: Beata Płomecka oraz Maciej Sokołowski.

REKLAMA

Czytaj także:

Źródła: Polskie Radio/Beata Płomecka/pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej