Czas letni 2025: kiedy należy przestawić zegarki? Zapisz tę datę

Zmiana czasu z zimowego na letni odbędzie się w nocy z 29 na 30 marca 2025 roku. To noc z soboty na niedzielę. Pośpimy wtedy o godzinę krócej. Wskazówki zegarków przestawimy z godz. 2.00 na 3.00.

2025-01-16, 10:15

Czas letni 2025: kiedy należy przestawić zegarki? Zapisz tę datę
Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawimy zegarki?. Foto: shutterstock.com/Zephyr_p

Zmiana czasu na letni 2025. Komisja Europejska miała plan

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Co 5 lat Komisja Europejska wprowadza wspólną we wszystkich państwach członkowskich datę i czas rozpoczęcia oraz zakończenia okresu stosowania czasu letniego. W 2018 r. pojawiła się szansa na zmianę. Komisja Europejska, której przewodniczył wówczas Jean-Claude Juncker, zaproponowała zniesienie zmiany czasy. Mimo że pomysł poparł Parlament Europejski, to w 2019 r. sprawa utknęła w Radzie UE. Zawieszenie trwa do dziś.

Zmiana czasu a nasze zdrowie. Jak wpływa na organizm?

Jak zmiana czas wpływa na nasze zdrowie? Najbardziej dotyka ludzi, którzy mają problemy ze snem lub mają zaburzony rytm okołodobowy. Dr Bartłomiej Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach zauważył, że zmniejszona ilość snu (m.in. przez zmianę czasu) wydatnie przekłada się na efektywność w pracy. Zwłaszcza w pracy zmianowej - logistyce czy transporcie. - Nie bez znaczenia są koszty po stronie dobrostanu ludzi. Dzisiaj już wiemy, że ta zmiana, gdzie nominalnie tracimy godzinę, delikatnie rzecz ujmując, nie jest dla nas najzdrowsza - podkreślił.

Z kolei psycholożka zdrowia prof. Marta Jackowska z Uniwersytetu SWPS w Sopocie stwierdziła, że zmiana czasu jest "zakłóceniem funkcjonowania naszego zegara biologicznego poprzez manipulację dostępnością światła". - Funkcje naszego organizmu, takie jak sen, czuwanie, trawienie, temperatura ciała czy nawet nastrój, są regulowane przez nasz zegar biologiczny. Jego funkcjonowanie jest ściśle powiązane z dostępnością światła lub jego brakiem, czyli ciemnością - tłumaczyła.

Czytaj także:

Skutki zmiany czasu dla organizmu? Od razu można zauważyć niewyspanie się czy zły nastrój. Te właśnie aspekty są najbardziej odczuwalne podczas zmiany czasu z zimowego na letni. - Badania naukowe pokazują większe ryzyko śmiertelnego wypadku samochodowego podczas nocy ze zmianą czasu zarówno jesienią, jak i wiosną oraz większe ryzyko wypadków w pracy i zawałów serca bezpośrednio po zmianie czasu z zimowego na letni - powiedziała prof. Marta Jackowska.

Zmiana czasu nie jest obojętna dla zdrowia. Co można zrobić?

Co zrobić, by zmianę czasu przejść bez uszczerbku na zdrowiu? Eksperci nie mają wątpliwości - kluczem do sukcesu jest zadbanie o odpowiednią ilość snu, regeneracji i relaksu. Polacy są narodem niewyspanym - średnio co drugi Polak i Polka skarżą się na niską jakość snu. A to powoduje, że zmiana czasu jest jeszcze bardziej uciążliwa. Pamiętajmy: sen jest niezbędny do utrzymania zdrowia fizycznego i psychicznego.

Zmiana czasu. Skąd się wzięła?

Zmiana czasu została formalnie wprowadzona w 1916 r. podczas I wojny światowej przez Niemców w celu efektywniejszego wykorzystania naturalnego światła. Celem było również zaoszczędzenie pokładów światła sztucznego. Aktualnie zmiana czasu nie jest potrzebna w takim aspekcie. - Zmiana czasu raczej nam szkodzi, niż pomaga - podsumowała prof. Jackowska.

Źródła: Polskie Radio/PAP/pb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej